Üniversite ajansında sansür istifaları

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin staj yaptığı Akil Haber Ajansı sitesindeki İsmail Saymaz ve Barış Yarkadaş röportajları dekanın talimatıyla kaldırıldı. Tepki gösteren bazı akademisyenler ajanstan ayrıldı…


Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin staj yaptıkları Akil Haber Ajansı’nın internet sitesinden, gazeteci İsmail Saymaz ve eski milletvekili Barış Yarkadaş’la yapılan röportajlar kaldırıldı.

İletişim Fakültesi Dekanı Ahmet Ayhan’ın talimatıyla kaldırıldığı iddia edilen röportajlar sonrasında bazı akademisyenler ajanstan ayrılırken, öğrencilerin de sansür nedeniyle ajansta çalışmak istemedikleri belirtildi.

Sosyal medya hesabından fakülte yönetimine tepki gösteren İsmail Saymaz paylaşımında, “Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesindeki gençler, okuldaki haber ajansları için ‘Kimsesizler Cumhuriyeti’ üzerine söyleşi yaptı. Söyleşi bir gün sonra internet sitesinden kaldırıldı. Aladağ’da 12 çocuğun yanmasından rahatsız olmayıp benim onu yazmamdan mı rahatsız oldunuz?” ifadelerine yer verdi.

Dekan Ayhan ise öğrencilerin yaptığı röportajların, ajanstaki akademisyen ekip tarafından izlenmeden ve onayları alınmadan öğrenciler tarafından ajansta yayınlandığını öne sürerek, “İçerik olarak siyasi tartışmalara zemin hazırlayabileceği düşünülen öğrenci röportajları, bir eğitim öğretim kurumunun yayın mecrasında olmaması gereken ifadelere yer verildiği gerekçesiyle editoryal ekip tarafından yayından kaldırılmıştır. Lisans öğrencilerinin editoryal süreçleri takip etmeden ve içeriği hakkında bilgilendirme yapmadan sitede yayımlamış olduğu söyleşi, Akil Haber Ajansı’nın yayın ilkeleri ile örtüşmediği için söz konusu siteden kaldırılmıştır” dedi.