“Umut’la Yol’dayız, Duvar’ları aşıyoruz”

7. Batman Yılmaz Güney Film Festivali tüm zorluklara rağmen iki yıl aradan sonra 27-29 Nisan tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor…


VECDİ ERBAY

Bu yıl yedinci kez düzenlenecek olan Batman Yılmaz Güney Film Festivali, Ortadoğu Sinema Akademisi (OSAD) öncülüğünde ve sivil toplum örgütlerinin desteği ile gerçekleşiyor. Sinema özelinde sanatın demokratik dayanaklarıyla, endüstriyel pazar karşısında özgürlükçü bir tutumla, kadın özgürlükçü ve ekolojik hedeflerle gerçekleşebilmesi için bugün başlayacak festival, 29 Nisan’da sona erecek. Festivalde kısa ve uzun metraj filmlerin yanı sıra belgeseller de gösterilecek.

Film festivalinin duyurusunu zamanında yapamadıklarını belirten Mir Mustafa Baydemir, “Çünkü bunun için Batman Valiliği’nden izin çıkması gerekiyordu. Festival izni son iki günde çıktığı için gösterilecek filmlerin yönetmenlerini davet etmekte de sıkıntılar yaşadık. İzin çıkmayabilirdi ve bu durumda hem biz hem de davet edeceğimiz sanatçılar zor durumda kalabilirdi” sözleriyle yaşadıkları sorunları anlatıyor.

Önceki festivallerin Batman Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlendiğini hatırlatan Baydemir, ekonomik sorunların üstesinden nasıl geldiklerini ise şu sözlerle aktarıyor: “Ancak belediyeye kayyım atanınca son iki yıldır festival düzenlenemedi. Bu yıl festivalin Batman halkına ait olduğu gerçeğinden yola çıkarak festivali düzenleme kararı aldık. Ancak hazırlıklar OSAD ve sivil toplum örgütlerinin katkılarıyla yürütüldüğü için ekonomik güçlüklerle karşılaştık. Bu nedenle istediğimiz halde birçok filmi ve yönetmenini Batman’a davet edemedik.”

Önceki festivallerde Batman Belediyesi’ne ait Yılmaz Güney Sinema Salonu’nda gerçekleşen film gösterimleri ile söyleşiler, sinemanın yanması ve ardından tadilatının uzun sürmesi sebebiyle etkinlikler bu yıl Batman Barosu ile Petrol-İş Sendikası’nın konferans salonunda yapılacak.

Festivali devam ettirmek konusunda kararlı olduklarını söyleyen Baydemir, “Festival herhangi bir resmi kuruma değil, Batman halkına ait. Batman halkı bu festivali hak ediyor. Festivali gelenekselleştirmek ve her yıl düzenlemek konusunda kararlıyız. Batman halkının ve sinemaseverlerin festivale ilgi göstereceğine ve Yılmaz Güney’in ruhuna sahip çıkacaklarına inanıyoruz” diyor.