Haftanın sansür gündemi

Eylem yasağı, “güvenlik” gerekçesi, toplatma kararı, erişim engeli, tutuklama… 27 Ağustos – 3 Eylül haftasının sansür gündemini derledik


  • Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’ndaki oturma eylemlerine paralel olarak Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda toplanan kayıp yakınlarının 499. hafta ve Batman’da gerçekleşecek 405. hafta eylemlerine de valilikler tarafından izin verilmedi. Yasaklama kararlarında, “kamu düzeni” ve “güvenlik” gerekçe gösterildi.

 

  • İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, HDP’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Bakırköy’de yaptığı mitinge katılım çağrısı yapmak için bastırdığı bildiriler hakkında toplatma kararı verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, “Barıştan, özgürlükten, demokrasiden vazgeçmeyeceğiz” başlıklı bildiride “halkı kin ve düşmanlığa tahrik edici ifadelere” yer verildiğini ileri sürdü.

 

  • Cumartesi Anneleri’nin Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklanan 700. hafta eyleminin ardından 701. haftada polis, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm ara sokakları bariyerlerle kapatarak kalabalığın toplanmasına engel oldu.

 

  • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Mezopotamya Ajansı’nın yayın yaptığı mezopotamyaajansi13.com adresine erişimi engelledi. Mezopotamya Ajansı’nın internet sitesine girildiğinde “5651 sayılı Kanun kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda alınan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 28/08/2018 tarih ve 490.05.01.2018-297656 sayılı kararına istinaden bu internet sitesi hakkında idari tedbir uygulanmaktadır” yazısı yer alıyor.

 

  • Yüksel Direnişi ile ilgili belgesel hazırlığı yapan İdil Kültür Merkezi’ne bağlı Fotoğraf ve Sinema Emekçileri (FOSEM) çalışanı Banu Torun, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlamasıyla 15 Ağustos’ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’ne verdiği ifadesinde Torun, “Hakkımdaki ihbarı kesinlikle kabul etmiyorum. Ben ‘Yüksel Direnişçileri’ başlığıyla bir belgesel hazırlamaktaydım. Fotoğraf makinemde ele geçirilen fotoğraf ve videolar bu belgeselime ait çalışmalardır” dedi.