TÜYAP’ta Sabahattin Önkibar’a saldırı

Kırmızı Kedi Yayınevi standında Meral Akşener hakkındaki Asena adlı kitabını imzalayan gazeteci Sabahattin Önkibar’a yaklaşık 10 kişilik bir grup saldırdı


TÜYAP 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın ilk gününde Kırmızı Kedi Yayınevi standında imza günü olan gazeteci Sabahattin Önkibar’a saldırı gerçekleştirildi. Yaklaşık 10 kişilik bir grubun gerçekleştirdiği saldırıda Kırmızı Kedi Yayınevi çalışanları yaralandı. Saldırının Meral Akşener kitabı bahane edilerek gerçekleştirildiği öğrenildi. Önkibar’ın Asena adını taşıyan  kitabı, eski MHP’li şimdi ise İYİ Parti Genel Başkanlığını yürüten Meral Akşener’in siyasi geçmişini mercek altına alıyor.

Önkibar saldırı sonrasında yaptığı açıklamada, “Bir kitaba dahi tahammül edemeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Türkiye’nin geldiği nokta budur ama eğilmeyeceğiz inatla mücadele edeceğiz” dedi. Saldırıyı, ” ‘Asena’ adlı kitabımı kastederek, neden yazdığımı sordular önce. Ben de ‘gazetecilik yaptığımı’ belirttim. Devlet Bahçeli’ye dair bir önceki kitabımın öfkesi de var. Ve bir yumruk attılar” diye anlatan Önkibar, “Devlet Bahçeli’nin organize olmuş fedaileri bunlar, çok belli. Panik halindelerdi. Yerlerde kanlı kitaplar var. Ben kitap yazmaya ve Kırmızı Kedi Yayınevi ile birlikte olmaya devam edeceğim” diye konuştu.

Sabahattin Önkibar ve Kırmızı Kedi Yayınevi Şubat 2017’de de saldırıya uğramıştı. Hakkında toplatma kararı verilen Önkibar imzalı Devlet Bahçeli Ve MHP İçin Her Şey kitabına tepki gösteren iki kişi yayınevinin İstanbul’daki bir mağazasına saldırarak camları kırmıştı. Saldırganlar, “Sabahattin Önkibar akıllı olsun” diye bağırarak kaçmış, daha sonra yakalanan iki saldırgan tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Söz konusu saldırıyla ilgili davada da henüz karar çıkmadı.