‘Türk pasaportunu aşağıladıkları’ gerekçesiyle iki gence yurt dışına çıkış yasağı getirildi

TikTok’ta çektikleri bir mizah videosunda “Türk pasaportunu aşağılayıcı nitelikte paylaşım yaptıkları” iddiasıyla gözaltına alınan iki genç hakkında ‘Devletin egemenlik alametlerini aşağılama’ suçundan yurtdışına çıkış yasağı ve imza şeklinde adli kontrol tedbirleri uygulandı


“Türk pasaportunu aşağılayıcı nitelikte paylaşım yaptıkları” iddiasıyla gözaltına alınan sosyal paylaşım platformu TikTok kullanıcıları K.Ö. (23) ve N.Y. (23) hakkında yurtdışına çıkış yasağı getirildi. K.Ö. ve N.Y. adli kontrol tedbirleri ile ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

K.Ö. ve N.Y.’nin TikTok’ta “Türk pasaportunun kullanıldığı yerler” başlığıyla paylaştıkları videoda pasaportu bardak altı, fırın eldiveni ve kitap ayracı gibi yerlerde mizah amacıyla kullandıkları görülüyordu.

Evrensel‘in Demirören Haber Ajansı’ndan (DHA) aktardığı habere göre paylaştıkları video nedeniyle 28 Nisan’da gözaltına alınan iki genç Anadolu Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılığa ifade veren K.Ö.’nün “Bu paylaşımı korona döneminde yurtdışı seyahati yasak olduğu için mizah amaçlı paylaştık. Kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ve Türk Bayrağı’nı aşağılama, küçümseme, değersizleştirme gibi bir amacımız yoktu. Yapmış olduğumuz video, farklı kişilerce bilgimiz dışında diğer TikTok dışındaki diğer sosyal medya platformlarında sanki Türk pasaportuna, Türk bayrağına hakaret ediyormuşuz gibi paylaşıldı. Bundan dolayı bir infial oluştu. Hemen bu paylaşımı kaldırdık. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu ve Türk bayrağına hakaret kastımız yoktur. Vatanını ve milletini seven insanlarız. Suç işleme kastım yoktur” dediği öğrenildi.

ADLİ KONTROL TEDBİRİ UYGULANDI

Savcılık, “Devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama” gerekçesiyle yurt dışına çıkma yasağı uygulanması talebiyle K.Ö. ve N.Y.’yi sulh ceza hakimliğine sevk etti. Hakimlik, TikTok kullanıcısı iki genç hakkında yurt dışına çıkış yasağı ve imza şeklinde adli kontrol tedbirleri uygulanması kararı verdi.

Benzer bir şekilde Mart 2020’de Malik Yılmaz isimli bir tır şoförünün, TikTok’ta paylaştığı bir videoda “Evde kal Türkiye. Nasıl kalalım baba. Emekli, memur, zengin değilim. İşçiyim. Tır şoförüyüm. Çalışmasam ekmek yok. Elektriğimi, suyumu, kiramı ödeyemem. Bunları ödememek ölmekten beter zaten. Ha senin lafınla evde kalarak açlıktan ölmüşüz ya da virüsten. Ama beni bu virüs öldürmez, senin düzenin öldürür” ifadelerini kullanması üzerine de yurt dışına çıkış yasağı getirilmişti.