RTÜK’ten Çukur’a öpüşme cezası

RTÜK, Çukur dizisindeki öpüşme sahnesi nedeniyle Show TV’ye 260 bin lira ceza verdi…


Şiddet unsurlarının, mafyanın, silahlı çetelerin, işkence sahnelerinin öne çıkarıldığı TV dizilerinde Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Çukur dizisindeki öpüşme sahnesi nedeniyle Show TV’ye 260 bin lira ceza verdi.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, RTÜK, dizideki öpüşme sahnelerinin “gençlerin ahlakını bozduğu” gerekçesiyle kanala para cezası kesti. Bu karara ret oyu veren CHP’li üye İlhan Taşçı muhalefet şerhi de yazarak şöyle dedi: 

“Öpüşme sahnelerinin çokluğu ve içki sahnelerinin yer aldığı gerekçesiyle yaptırım uygulanması şeklinde alınan çoğunluk kararına karşıyım. İçki içme sahneleri suç değildir. Özendirici olması suçtur. Diziye bakıldığında ise içkiye dönük bir övgü ya da özendirici ifade yer almamaktadır Dizi içki içmeyi özendirici nitelikte kabul edilemez. Öpüşmek de suç olamaz. Öpüşmenin ahlak bozucu olduğu değerlendirmesi gerçeklikten kopuktur. İki yetişkin insanın birbirlerine olan duygusal düşkünlüklerini en iyi gösterme yoludur. Bütün dünyada da bu böyle kabul edilir.”