TÜRGEV’e bağış haberlerine mahkeme engeli

Başkentgaz’ın, TÜRGEV’e bağış yaptığına ilişkin haberlere erişim engeli getirildi


Geçtiğimiz aylarda Başkentgaz’ın, kurucuları arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da olduğu TÜRGEV vakfına bağışta bulunması gündem olmuştu. Haber sitelerinin manşetlerine giren o haber hakkında mahkeme engeleme kararı verdi.

Haber, Başkentgaz Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan KİPTAŞ’ın, 5. Levent Güzeltepe Konutları’ndan satın aldığı 31 adet iş yerini, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV)’e bağışlaması ile ilgiliydi. 

Vatandaşlar habere dair bilgi edinmek istediğinde mevcut web sitelerinin ilgili bölümüne giriş yapamayacaklar. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu, kızı Esra Albayrak’ın ise yönetim kurulu üyesi olduğu TÜRGEV’e yapılan bu bağış haberi Türkiye’de çok konuşulmuş çok tartışılmıştı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Sena Yaşar tarafından yapılan haberde iki ayrı kalemde yapılan bağış protokolüyle TÜRGEV’e bağışlanan iş yerlerinin toplamda 30 Milyon TL değerinde olduğu da iddia edilmişti. Protokole göre, TÜRGEV’in söz konusu iş yeri ve depoları “dilediği gibi işletme, satma ve kiralama” hakkına sahip olması da dikkat çekilen diğer ayrıntılardı.