Işıl Özgentürk hakkında soruşturma

Cumhuriyet yazarı Işıl Özgentürk hakkında Batmanlı kadınlar hakkında yazdığı yazı nedeniyle soruşturma başlatıldı


Musa Orhan’ın cinsel saldırısına uğradıktan sonra intihar eden İpek Er’le ilgili yazdığı yazıda kullandığı ifadeler nedeniyle tepki çeken Işık Özgentürk hakkında soruşturma başlatıldı.

Sabah Gazetesi’nden Atakan Irmak’ın haberine göre, soruşturmayı Batman Başsavcılığı başlattı. Ancak Başsavcılık olay yeri İstanbul olduğu gerekçesiyle dosyayı ‘yetkisizlikle’ İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Cumhuriyet yazarı Özgentürk, ihraç edilen Uzman Çavuş Musa Orhan’ın cinsel saldırısına uğradıktan sonra intihar eden İpek Er’den bahsettiği köşe yazısında bir öğretmen dostunun “Batman’daki genç kızların ya dağa çıkmak ya da kentte görev yapan asker, bürokrat biriyle evlenmek şeklinde iki seçeneği olduğu; bekaretini kaybetmiş genç kızların da intiharı kurtuluş olarak gördüğü” yönündeki sözlerini aktarmıştı.

Yazı, sosyal medya gündemine oturmuş ve tepki toplamıştı.

Tepkilerin ardından Özgentürk, Facebook hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımda ”Tamam anlaşıldı; Batman halkından özür diliyorum. Bölgede dolaşırken gördüğüm, duyduğum her şey yalanmış” ifadelerini kullanmıştı.