Tunceli’de de 15 gün süreyle eylem ve etkinlikler yasak

Tunceli Valiliği, toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi gibi etkinlikleri 15  gün boyunca yasakladı


Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

Tunceli (Dersim) kent genelinde yapılacak her türlü eylem ve etkinliklere 15 gün süreyle yasak getirildi. Valilik tarafından alınan yasak kararına gerekçe olarak ise, koronavirüs salgını gösterildi. Dün gece yarısından itibaren geçerli olan yasak 28 Eylül tarihine kadar devam edecek. 

Açıklamada, “Resmi bayram, resmi anma günleri, resmi tören ve kutlamalar ile bu kurumların gelenek ve göreneklere göre yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar ile asgari düzeyde katılım, maske kullanmak ve sosyal mesafe kurallarına riayet edilerek yapılacak basın açıklamaları hariç olmak üzere il sınırlarımız içerisinde düzenlenecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür dağıtmak, afiş poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans gibi tüm etkinlikler 28 Eylül saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle yasaklanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Yasak kararının, Munzur gözelerininin yapılaşmaya açılmak istendiği, kentteki maden projelerine karşı yapılan protesto eylemlerinin sürdüğü ve 5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan  “Gülistan Doku Nerede” açıklamalarının gündemde olduğu bir dönemde alınması ise dikkat çekti.