TRT’den homofobik Eurovision açıklaması

Türkiye’nin Eurovision’a katılmayı planlamadığını söyleyen TRT Genel Müdürü Eren, “Aynı anda hem erkeğim hem kadınım diyen birini çocukların seyrettiği bir zamanda canlı yayınlayamam” dedi


Eurovision Şarkı Yarışması’na ilişkin konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Türkiye’nin Eurovision’a katılmayı planlamadığını söyleyerek “Oylama sistemi gibi gerekçelerimiz var. Bir de kamu yayıncısı olarak Avusturyalı birinci olan sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi bir cinsiyeti olduğunu söylemeyen, ‘Aynı anda hem erkeğim hem kadınım’ diyen birini saat 21.00’de, çocukların seyrettiği bir zamanda ben canlı yayınlayamam ki” açıklamasında bulundu.

Eren, bu homofobik sözleriyle “Rise Like A Phoenix” adlı şarkısı ile 2014’te Eurovision’u kazanan Conchita Wurst’u hedef gösterdi.

TRT’nin tarihinin 1927’ye dayandığına değinen Eren, “Neredeyse 100 yılı doldurmuş bir kurumun kendi geleneği, kendi kültürü, kendi alışkanlıkları oluyor. TRT’nin de bir kurum kültürü var. TRT, yine de tek bir karakter olarak değil, bir aile olarak tasvir edebileceğimiz bir kurum” diye konuştu.

Oylama sistemini gerekçe göstererek Eurovision’a katılmama kararı alan Türkiye, son olarak 2012’de Can Bonomo ile Eurovision’da yarışmıştı.