Eşcinsel bir çiftin fotoğrafını paylaşan stüdyoya tehdit

Kocaeli’de fotoğrafladığı eşcinsel çifti sosyal medya hesabında paylaşan fotoğraf stüdyosu, yerel basının eliyle homofobik nefret söylemine ve tehditlere maruz bırakıldı


Kocaeli’de bir fotoğraf stüdyosu, fotoğrafını çektiği eşcinsel çifti sosyal medya hesabında paylaşmasının ardından homofobik nefret söylemine ve tehditlere maruz kaldı.

Fotoğraf stüdyosu bu paylaşımında, “Hiç kimsenin dili, dini, ırkı, cinsiyeti, düşüncesi nedeniyle ayrımcılığa maruz bırakılmaması gerektiğini ve herkesin toplumda eşit yere sahip olduğunu anlatmak istedik” ifadelerini kullanmıştı. 

HEM LGBTİ+’LAR HEM İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HEDEF ALINDI

KAOS GL’den Aslı Alpar’ın haberine göre Kocaeli yerel gazeteleri de siyasetçilerin konuşmaları üzerinden nefret söylemine araç oldu. Bugün Kocaeli gazetesinin “Karamürsel’i Karıştıran LGBT Olayı “ ve En Kocaeli’nin “Karamürsel’de olay çıkaran LGBTİ çekimleri” başlıkları haberlerinde şu ifadeler yer aldı:

“Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay, son günlerin tartışılan konusu LGBT hakkında skandal bir olayı ortaya çıkardı. Özalay, ‘Osmanlı’nın ilk deniz komutanını bağrından çıkaran, manevi iklimi ile her vakit bu kentin mihenk taşlarından biri olup nice pehlivanların ve yiğitlerin harman olduğu Karamürsel’imizde faaliyet gösteren bir fotoğraf stüdyosu LGBT çekimlerini sözde sosyal sorumluluk projesi adı altıda adeta bir zehir gibi hanelerimize, caddelerine, sokaklarımıza ve hatta tüm kente akıtmaktadır’ ifadelerini kullandı.”

Gazeteler Özalay’ın nefret söylemini “Endişemiz büyük” ara başlığı ile sundu: “Gücünü İstanbul sözleşmesinden alan bu gafileler başta olmak üzere bu ihanet sözleşmesiyle bunun gibi ahlaktan yoksun kişilerin önünü açan ve imza atanlar en az bunlar kadar sorumludur.”

AVUKAT DİKMEN: YAŞANAN AYRIMCILIK, HOMOFOBİ VE AYRICA SANSÜRDÜR

Kaos GL Derneği Hukuk Koordinatörü Avukat Kerem Dikmen fotoğraf stüdyosunun hedef gösterilmesine karşı yetkili makamların harekete geçmesi gerektiğini hatırlattı. Pandemi sürecinde LGBTİ+’lara yönelik tehditlerin arttığını belirten Dikmen, şunları söyledi:

“Burada yaşanan ayrımcılık, homofobi ve ayrıca sansürdür. Fotoğraf stüdyosu sanatsal ifade yoluyla ifade özgürlüğü hakkını kullanmış ve bu hakkı nefret söylemi ve tehditlerle sansüre uğramıştır. Anayasa’da ifade özgürlüğü ve sanat özgürlüğü korunan haklardır. Fakat üçüncü kişiler tarafından bu haklara saldırılıyor. Bu gayrimeşru bir haldir ve bu saldırı ifade özgürlüğü sınırları içinde kalamaz hem itibar hakkına saldırı niteliğindedir hem de nefret söylemidir.”