TR uzantılı alan adları BTK’ya devredildi

Türkiye’nin internetteki “adresini” oluşturan “.tr” uzantılı alan adlarını tahsis etme yetkisine sahip olan ODTÜ, bu yetkiyi hükümete bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devretti


Türkiye’nin internetteki “adresini” oluşturan “.tr” uzantılı alan adlarını tahsis etme yetkisine 1990 yılından beri sahip olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), bu yetkiyi hükümete bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devretti.

Journo’nun haberine göre, alan adlarının uluslararası yönetimini yürüten IANA ve ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu), 3 Mayıs’taki yönetim kurulu toplantısında ODTÜ’nün Türkiye’nin “ülke kodlu domain”ini (ccTLD) yönetme yetkisinin BTK’ya devredilmesini onayladı.

Alan adları konusundaki değişimleri takip eden Domain Incite adlı uluslararası site, 7 Mayıs tarihli haberinde şu ifadeyi kullandı: “ccTLD devirlerinde genelde olduğu gibi (Türkiye ile ilgili karar da) kapalı kapılar ardında alındı. Yetkiyi kaybeden yönetici böyle durumlarda devri onaylamak zorunda kalır. IANA bir noktada bu devre yol açan süreci açıklayan bir rapor yayımlayacaktır.”

“com.tr” başta olmak üzere bu alan adlarının tahsisinden her yıl milyonlarca lira gelir elde eden ODTÜ, bu geliri yine Türkiye’nin internet altyapısına yatırıyordu.

ODTÜ 8 Mayıs’ta yaptığı açıklamada yetki devrini doğrularken, Anadolu Ajansı devir sürecinin üç yıl önce başladığını vurgulayan bir haber yayımladı.

Habere göre devir süreci, 5 Kasım 2008 tarihli 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ile verilen göreve dayanılarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, internet alan adlarının tahsisine ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi görevini BTK’ye vermesiyle ve 2010 tarihli İnternet Alan Adları Yönetmeliği doğrultusunda başlatıldı.