Torbalı’da tanrıça heykeli yerine Osmanlı tuğrası

İzmir Torbalı’da Atatürk Meydanı’nda yer alan heykel kaldırıldıktan kısa bir süre sonra yerine Osmanlı tuğrası ve ay yıldız figürlerini içeren bir anıt dikildi


İzmir Torbalı’da 1970’lerden bu yana Atatürk Meydanı’nda yer alan ve ilçesinin simgesi olan tanrıça Demeter ve kızı Kore’nin (Persephone) heykeli, kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadan belediye tarafından kaldırıldı. Kısa süre sonra da heykelin yerine Osmanlı tuğrası ve ay yıldız figürlerini içeren metal bir anıt dikildi.

M.Ö 2. yüzyıldan kalan ve ilçenin 5 bin yıllık tarihini simgeleyen heykelin aslı, 1970’lerde Torbalı yakınlarındaki antik Metropolis kenti kazılarında gün ışığına çıkarılmış, İzmir Arkeoloji Müzesi’ne götürülmüş, Torbalı Atatürk Meydanı’na da heykelin bir kopyası yerleştirilmişti.

Torbalı’nın AKP’li Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez tarafından kaldırtılan heykelin neden kaldırıldığını ve konuyla ilgili kamuoyuna bir açıklama yapılıp yapılmayacağını öğrenmek için aradığımız Torbalı Belediyesi, sorularımızı yanıtsız bıraktı.