Karaca’nın heykeline saldırı

TEMA Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca’nın daha önce iki kez zarar verilen Yalova sahilindeki heykeli, kimliği belirlenemeyen kişilerin saldırısına uğradı


TEMA Vakfı Kurucu Başkanı Hayrettin Karaca’nın Yalova sahilinde bulunan heykeli kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından tahrip edildi. Karaca’nın heykeli daha önce de iki kez daha saldırıya uğramış ve heykelin değişik yerleri parçalanmıştı.

TEMA Vakfı Yalova Temsilcisi Faruk Tezcan, “Bugün 672 bin gönüllüsü olan dünyanın sayılı, çevre savunucusu sivil toplum kuruluşu TEMA Vakfı’nın kurucusu Hayrettin Karaca’nın heykeline bunu yapanları nefretle kınıyoruz. Kendini bilmez doğa düşmanları; size hayat veren toprağı, suyu, havayı, doğal varlıkları koruyan bir vakfın kurucusu Toprak Dede’nin heykelinden ne istediniz? Toprak Dede’nin, TEMA Vakfı’nın size ters gelen tarafı nedir? Toprak, su, hava olmadan yaşayabileceğinizi sanıyorsunuz galiba. Yazıklar olsun” dedi. Daha önce iki tahribat olayı yaşandığını hatırlatan Tezcan, saldırıyı Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’a ilettiklerini belirterek heykelin yeniden onarılacağını söyledi.