Tiyatrocu Giyasettin Şehir tutuklandı

Tiyatro yönetmeni ve sinemacı Giyasettin Şehir, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı


ÖZKAN KÜÇÜK

Meş (Yürüyüş) filmi ile 2011 yılında, 48. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ”En İyi Sanat Yönetmeni” ödülünü alan tiyatro yönetmeni ve sinemacı Giyasettin Şehir, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı.

Diyarbakır’da, evine 26 Eylül’de yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan Şehir, “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla çıkarıldığı mahkeme sonucunda tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne konuldu.

Şehir, 2010 yılında elde edilen bir flash bellekteki örgütsel nitelikli belgede adı geçtiği iddiasıyla örgüt üyesi olmakla suçlanıyor.

Susma Platformu’na konuşan Şehir’in avukatı Süleyman Şahin, müvekkilinin 2010 yılında açılmış bir dosya çerçevesinde yargılandığını dile getirerek; eşinin kanser hastası olması sebebiyle tutuksuz yargılanma talebinde bulunduklarını, ancak taleplerinin mahkemece dikkate alınmayarak tutuklandığını belirtti.

Tutuklamaya itiraz edeceklerini dile getiren Şahin, iddianamenin henüz hazır olmadığını, hazırlanmasının beş-altı ayı bulabileceğini de sözlerine ekledi.

Dicle-Fırat Kültür Sanat Merkezi’nin kuruluşunda yer alan Giyasettin Şehir, 2016 yılında KHK ile kapatılana kadar burada tiyatro çalışmaları yürüttü, bir dönem Silvan Belediyesi’nde Kültür Müdürlüğü de yaptı.

Çok sayıda tiyatro oyununa yönetmen olarak imza atan Şehir, ayrıca Benim ve Roz’un Sonbaharı ile Mavi Ring isimli filmlerde de oyuncu olarak yer almıştı.