Ferhat Tunç’un davası ertelendi

Müzisyen Ferhat Tunç’un “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla yargılandığı davanın 3. duruşması bugün Diyarbakır 5. ACM’de görüldü


Ferhat Tunç’un”örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla 20 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın 3. duruşması bugün Diyarbakır 5. ACM’de görüldü. Duruşmaya katılmayan Tunç’un avukatının mazeretini kabul eden mahkeme, davayı 26 Mart’a erteledi.

İddianamede, Tunç’un Demokratik Toplum Kongresi’nde (DTK)  “şahsiyet” ve “kurum delegesi” sıfatıyla faaliyet yürüttüğü belirtildi. Tunç’un PKK/KCK’ya finansal destek vermek amacıyla Avrupa’dan getirdiği 2 bin Euro’yu Mezopotamya Kültür Merkezi’nde bir kişiye teslim ettiği ve kuryelik yaparak örgütün finansmanına katkı sağladığı da belirtilen iddianamede, Tunç’un sosyal medya hesabı aracılığıyla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekatı’nda, YPG/PKK’yı destekler mahiyette ve operasyon aleyhine paylaşımlar yaptığı ifade edildi.

İddianamede Tunç hakkında “terör örgütüne üye olmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar hapis cezası istenerek, mahkumiyeti halinde TCK’nın 53/1 maddesinde görülen hak yoksunluklarına hükmedilmesi talep edilmişti.

Tunç, soruşturma kapsamında 14 Ocak’ta Almanya’dan geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alınmış, Bakırköy Adliyesi’ndeki ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.