Bucak’ın veda yazısına sansür

Avrupa’da yayımlanan Yeni Özgür Politika gazetesi, yazılarına son verdiği Yusuf Serhat Bucak’ın veda yazısına yer vermedi


Haftalık köşe yazarlarından Yusuf Serhat Bucak’la yollarını ayıran Yeni Özgür Politika gazetesi, yazarın okurlarına veda etmek amacıyla yazdığı Veda başlıklı yazısını yayımlamadı.

Konuyla ilgili Susma Platformu’na konuşan Bucak, ‘’Sansürü sadece iktidarlar yapmıyor. Sansür her yerde var. Resmi ideolojiler ortadan kalkmadığı sürece sansür devam eder. Resmi ideolojiler eleştiriye açık değiller, en ufak eleştiriye sansür uyguluyorlar’’ dedi.

Veda yazısını gazeteye göndermesinin ardından gazete yöneticilerinin ‘’Ağabey bizimle kavga ediyorsun’’ dediklerini belirten Bucak, gazetede daha önce de bir yazısının yayımlanmadığını dile getirerek yazılarına nasıl son verildiğini şöyle aktardı:

“9 Eylül günü Düsseldorft’ta gazete yönetimi tarafından bana ‘Performansın düştü. Biraz istirahata alalım seni’ denildiğinde bu işte bir iş var, biraz sabırlı ol dedim kendi kendime. Ve arkadaştan ay sonuna kadar zaman istedim. Biz Yeni Ülke’yi çıkarırken senede bir defa okuyucularımızla anket yapar, onların görüşlerini alır, onların görüşleri doğrultusunda eksikliklerimizi tamamlardık. Gönül isterdi ki gazetedeki yazılarıma son verilmesi istenmeden önce bu gazetede kimlerin yazması ya da yazmaması gerektiği okuyuculardan sorulmuş olsun. Ben bu tür bir öneriye/karara mayıs ayında yazdığım, ancak sorunlu olduğundan bahisle bir paragrafının çıkarılması istenen yazımın, paragrafın çıkartılmamasını istemem üzerine yayımlanmadığı gün hazırdım.’’

1989 yılında yayın hayatına başlayan haftalık Yeni Ülke gazetesinin kuruluşunda yer alan avukat-yazar Yusuf Serhat Bucak, sonraki yıllarda günlük olarak yayımlanan Özgür Gündem gazetesinin imtiyaz sahipliğini üstlenmiş ve bu gazetelerde köşe yazarlığı da yapmıştı.

Yusuf Serhat Bucak geçtiğimiz yıllarda sürgünde geçen 22 yılın ardından Türkiye’ye dönmüştü.