TİHV raporuna 1346 kişiye işkenceyle gözaltı yansıdı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlükleri raporuna göre, eylem ve basın açıklamalarında sekiz ayda 1346 kişi işkenceyle gözaltına alındı


Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV) Dokümantasyon Merkezi tarafından hazırlanan, 1 Ocak – 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında ‘İfade, Toplanma ve Örgütlenme Özgürlükleri İhlal Raporu’ yayımlandı. 

Rapora göre, sekiz aylık dönem içinde, 637 barışçıl toplantı ve gösteriye kolluk güçlerinin müdahalesi sonucunda 1346 kişi işkence ve diğer kötü muamele niteliğinde uygulamalara maruz kalarak gözaltına alındı.  

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN HER ALANINDA İHLALLER VAR

 “Türkiye’nin mevcut koşullarında giderek ağırlaşan insan hakları sorunumuzun aynı zamanda bir demokrasi sorunu olduğunu gösteriyor” notu düşülen raporda 2020 yılının ilk sekiz ayına ilişkin ihlallerin bir kısmı şöyle: 

38 gazeteci ve bir yazar gözaltına alındı. 17 gazeteci tutuklanırken dokuz gazeteci adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

53 habere, 75 internet sitesine, iki internet sayfasına ve beş sosyal medya hesabına, 59 internet içeriğine ve 143 internet adresine erişim, mahkeme kararlarıyla engellendi. Basılmamış olan bir kitap mahkeme kararıyla yasaklandı.

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla en az 24 kişi gözaltına alındı, 3 kişi tutuklandı, 1 kişi hakkında soruşturma başlatıldı. 1 kişi 5 ay hapis cezası ile cezalandırıldı.

En az 637 barışçıl toplantı ve gösteriye kolluk güçlerinin müdahalesi sonucunda 1346 kişi işkence ve diğer kötü muamele niteliğinde uygulamalara maruz kalarak gözaltına alındı, 54 kişi yaralandı ve biri çocuk olmak üzere dokuz kişi de tutuklandı.

Belediye başkanı, belediye meclisi üyesi ve muhtarlardan oluşan yerel yönetimlere seçilmiş 79 kişi gözaltına alındı, 16’sı tutuklandı. 14 belediye başkanının yerine kayyım atandı. 

Haklarındaki kesinleşmiş mahkeme kararlarına dayanarak vekillikleri düşürülen üç milletvekili tutuklandı.