Görsel tasarımcıya ‘cumhurbaşkanına hakaretten’ dava

Görsel tasarımcı Berkay Kahvecioğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi direnişçilerine yönelik “sürtük” ifadesini cumhurbaşkanının portresiyle birlikte işinde kullandığı için 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak


Kaynak: bianet

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Haziran 2022’de Gezi direnişçilerine ithafen kullandığı “sürtük” ifadesini cumhurbaşkanının portresiyle birlikte işinde kullanan görsel tasarımcı Berkay Kahvecioğlu hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299. maddesine (Cumhurbaşkanına hakaret)  istinaden soruşturma başlatıldı.

bianet’ten Hikmet Adal’ın haberine göre Kahvecioğlu’na açılan soruşturma kapsamında hakkında şikayet olması nedeniyle polisler tarafından ifadeye çağrıldı. İfadesinin alınması sonrası serbest bırakılan Kahvecioğlu kendisine iletilen tebligatle soruşturmanın davaya dönüştüğünü öğrendi. Hazırlanan iddianamede Kahvecioğlu’nun “sövmek suretiyle müştekinin (Erdoğan’ın) şeref, onur ve saygınlığını rencide ederek cumhurbaşkanına hakarette bulunduğunu” iddia edildi. Savcı görsel tasarımcı hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istedi ve suçun alenen işlendiğini belirterek cezanın altıda bir oranında arttırılmasını talep etti.

Kahvecioğlu’nun davasında ilk duruşma 16 Mayıs’ta görülecek.