Amasya Belediye’sinden Nâzım Hikmet oyununa sansür

Cansu Fırıncı‘nın rol aldığı Taranta Babu oyununun salon tahsisi, Amasya Belediyesi tarafından oyunun “politik” olduğu gerekçesiyle iptal edildi


Oyun Sandalı‘nın Cansu Fırıncı‘nın tek kişilik performansı olarak tasarladığı Taranta Babu oyununa tahsis edilen salon, Amasya Belediyesi tarafından “politik” olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

Cansu Fırıncı, Nazım Hikmet imzalı eserden sahneye uyarlanan oyuna uygulanan yasağı sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu: “Dostlar, tiyatro oyunumuz Amasya Belediyesi tarafından ‘politik olduğu’ gerekçesi ile engellendi! Nâzım Hikmet’in tüm kitabevlerinde ve kütüphanelerinde bulunan eseri Belediye Başkanı tarafından ‘politik’ olduğu gerekçesi ile salon tahsisi iptal edilerek fiilen yasaklandı!”

Fırıncı, soL Haber Portalı’na yaptığı açıklamada tepkisini dile getirdi. Yaptığı açıklamada Fırıncı, “Nâzım Hikmet’e kimler düşmandır? Faşistler, yobazlar, gericiler, kapitalistler, halka dost gibi görünüp kesesini doldurma peşinde koşanlar! Nâzım’dan kimler korkar? Yine onlar! Ama komünist şair Nâzım Hikmet bu memleketin en ‘meşru’ ve ‘meşhur’ evlatlarından biri olduğundan onun şiirlerini miting meydanlarında okumadan da duramazlar!” derken, “Meydanlarda şiirlerini okurlar ama salonların kapılarını kapatırlar! Belediyelerin kültür merkezleri belediye başkanlarının tapulu malı değildir. Halka aittir! İstedikleri kadar engellesinler. Taranta Babu seyirci ile buluşmaya devam edecek. Hem de daha çok!” ifadelerini kullandı.