Taksim’deki etkinlik ve sergi platformu sökülüyor

İBB’nin Taksim’de kurduğu sergi platformu, İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan kaldırma kararı sonrası dün itibariyle sökülmeye başlandı


İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Taksim Meydanı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “İstanbul Meydanlarına Kavuşuyor” projesi ile kurmuş olduğu sergi ve etkinlik alanı olarak tasarlanmış olan “Kavuşma Durağı” ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın açtığı “Dijital Gösterim Merkezi” çadırının kaldırılmasını kararlaştırdı. Dün itibariyle başlayan söküm çalışmaları bugün de devam etti.

İBB’nin kurduğu ‘Kavuşma Durağı’ geçici sergi, konser, panel ve benzer etkinliklerin yapılması için planlanmış ve Yüksek Mimar Arman Akdoğan tarafından tasarlanmıştı. Ayrıca, platformda İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ile ortak yürütülen bir çalışma kapsamında “İstanbul’un Kalbi Taksim” isimli bir sergi de açılmıştı.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu 7 Şubat’ta verdiği ve 10 Şubat’ta ilgili yerlere dağıtımı yapılan 8198 sayılı kararıyla “Taksim Meydanı ve Yakın Çevresi Düzenleme Projesi’ne uygun hâle getirilmesine karar verilen” mekânda Büyükşehir Belediyesi’nin izinsiz olarak yaptığı bütün uygulamaları 15 gün içerisinde kaldırmasını istemiş ve kaldırmadığı takdirde suç duyurusunda bulunulacağını bildirmişti.