Hayal Satıcısı oyununa Samsun’da engel

Samsun’da Büyükşehir Belediyesi, Berna Laçin’in oynadığı Hayal Satıcısı oyunu için tahsis ettiği salonu vermekten vazgeçti


Aysa Prodüksiyon’un sahneye koyduğu, Zehra İpşiroğlu’nun yazdığı, Berfin Zenderlioğlu’nun yönettiği ve Berna Laçin’in oynadığı, kadına karşı şiddet ile ilgili olan “Hayal Satıcısı” oyunu 9 Mart’ta Samsun’un Atakum ilçesindeki Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde sahnelenecekti. Fakat Belediye salonu vermekten vazgeçti. Bunun üzerine oyunun Doğa Koleji’nde sahneleneceği belirtildi. Fakat okul yönetimi de sahne vermekten vazgeçti.

Laçin hakkında Elazığ ve Malatya depremleri sonrası Twitter hesabından yaptığı, deprem vergilerine dair paylaşımlar nedeniyle soruşturma açılmıştı. Laçin, Cumhuriyet’ten Öznur Oğraş Çolak’a yaptığı açıklamada, Samsun’da Gerçek Taraf adlı yerel gazetenin kendisi hakkında, Elazığ depremi ve Kızılay ile ilgili yapmış olduğu paylaşımlar üzerinden sürekli olarak olumsuz haberler yayımladığını, belediye ve okulun bu haberlerden sonra kendisine sahne vermediğini söyledi.

Laçin: “Samsun’da ‘Gerçek Taraf’ adlı bir yerel gazete bir süredir benimle ilgili olumsuz haberler yapıyordu. Samsun’da oyun sahneleyeceğimi duyunca da, ‘AKP kurmayları Berna Laçin’e kızmıştı halbuki ama sahne verdi’ diye bir haber yayımladı. Bunun üzerine belediye verdiği sahneyi geri çekti. Biz oyunu Doğa Koleji’nde sahnelemeye karar verdik ve her şey ayarlandı. Bu yerel gazete yine ‘Doğa Koleji sahnesini nasıl Berna Laçin’e verir’ diye bir haber yaptı ve evet Doğa Koleji de korktu ve geri adım atarak sahneyi bize vermekten vazgeçti” dedi.

Laçin oyunun bütün biletlerinin satılmış olduğunu ve o tarihte Samsun’da bu oyunu oynayacağını, tiyatronun özgür olduğunu ve oyunu asla iptal etmeyeceklerini belirtti.