T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın beraat etti

Fuat Avni mahlaslı Twitter hesabının paylaşımlarını haber yapmak suçlamasıyla yargılanan T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın hakkında beraat kararı verildi


T24 Genel Yayın Yönetmeni ve P24 kurucu üyesi Doğan Akın, hakkında ‘Fuat Avni’ tweet’lerini haberleştirildiği gerekçesiyle açılan davadan beraat etti.

Akın’ın “örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın üçüncü duruşması 2 Temmuz günü İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Expression Interrupted’dan Cansu Pişkin’in haberine göre;  T24 haber sitesinde “Fuat Avni” adlı hesabın tweetleri haberleştirildiği için yargılanan Akın ve avukatları duruşmada hazır bulundu. P24 tarafından takip edilen duruşmayı T24 yazarı Murat Sabuncu ve RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu da izledi. Koronavirüs tedbirleri sebebiyle duruşmaya sınırlı sayıda izleyici alındı.

Celse arasında dosyaya sunduğu mütalaasını tekrarlayan savcı, “Fuat Avni” adlı hesabın tweetlerini haberleştirme eyleminin örgüte yardım suçunu oluşturmayacağını belirterek  Akın’ın beraatini istedi. Mütalaaya karşı beyanı sorulan Akın, “Mütalaaya katılıyorum. Ben mesleğimi yapmaya çalıştım” diyerek beraatini talep etti.

Akın’ın avukatları da savcının, basın özgürlüğünün ifade alanını genişleten bir mütalaa sunduğunu belirterek beraat talebinde bulundu. Yüklenen suçun unsurlarının oluşmadığına karar veren mahkeme, Akın’ın beraatine hükmetti.