AYM: MİT tırları haberlerine getirilen yayın yasağı, ifade ve basın özgürlüğü ihlali

Cumhuriyet gazetesinin 17-25 Aralık soruşturmaları ve MİT tırları haberlerine getirilen yayın yasaklarına ilişkin başvuruyu değerlendiren AYM, ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti


Anayasa Mahkemesi (AYM),  Cumhuriyet gazetesinin 17-25 Aralık soruşturmaları ve MİT tırları haberlerine getirilen yayın yasaklarına ilişkin başvuruyu değerlendirerek ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti.

Medyascope’un haberine göre, “Demokratik bir sistemde başvurucuların ifade ve basın özgürlüklerine yönelik bir müdahalede bulunulduğu anlaşılmaktadır” ifadelerinin yer aldığı AYM kararında, Anayasanın Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti ve Basın Hürriyeti maddelerine atıfta bulundu. Karar oybirliğiyle alındı.

AYM’nin bu kararı almakta çok geciktiğini vurgulayan avukat Tora Pekin şu değerlendirmeyi yaptı: “Davanın değindiği konulara (17-25 Aralık, MİT Tırları ve Musul Konsolosu’nu dinleme) ilişkin yayın yasakları birkaç gazete dışında bütün gazeteleri, radyoları, televizyonları bu konularda haber yapmaktan alıkoymuştu. Basın kuruluşları ‘Tamam, biz bu mayın tarlasından uzak duracağız’ demişti. Birkaç gazete bu karara uymayacağını ilan etti ve bence gazeteciliğe uygun olan da oydu. Üstüne gitti bu meselenin. Bir tanesi de Cumhuriyet gazetesiydi. 2014’ten bu yana davalardan başını kaldıramadı Cumhuriyet gazetesinin o dönemki çalışanları. O anlamda geç kalmış bir karar. Ancak bu karar o dönem bu haberleri yapan gazetecilerin doğru bir şey yaptığını gösterdi, o anlamda kıymetli.”