Zümrüt Apartmanı’nın yazarı Şevki gözaltında

Yazar Abdullah Şevki, kitabında pedofili içeren ifadeler bulunduğu iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmanın ardından gözaltına alındı


Kurgu Kültür Merkezi Yayınları’nca yayımlanan Abdullah Şevki imzalı Zümrüt Apartmanı adlı öykü kitabında “pedofili” içeren ifadelerin bulunduğu iddiasıyla, yazarı hakkında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı suç duyurusunda bulundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyuruları üzerine kitapta yer alan bazı ifadelerden dolayı yazar hakkında “müstehcenlik” suçundan soruşturma başlattı. Kitabın yazarı Abdullah Şevki’nin ardından yayınevinin sahibi Alaattin Topçu da gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine Abdullah Şevki isimli şahıs tarafından kaleme alındığı anlaşılan ‘Zümrüt Apartmanı’ isimli kitapta yer alan bir kısım ibarelerle ilgili şüpheli Abdullah Şevki hakkında TCK’nın 226’ncı maddesi uyarınca ‘müstehcenlik’ suçundan soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Sosyal medyada ve bazı haberlerde basım tarihi 2013 yılı olan kitapta pedofili içeren ifadelere yer verildiğinin görüldüğü” belirtilerek şöyle denildi:

“Söz konusu kitapta yer alan ifadelerin Türk Ceza Kanununun 226. Maddesi’ne aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle yazar, basım ve dağıtımını yapan kişiler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması için Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından gerekli yasal süreç başlatılmış ve ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

Çoçuklarımızın yüksek yararı ve toplumsal ahlaki yapımızın korunması önceliğimizdir. Bakanlık olarak çocuklarımızın ruhsal, psikolojik ve fiziksel gelişimlerini etkileyecek her türlü olumsuz içerik ile mücadelemiz devam edecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”