Ekonomik kriz haberi yapan ve yorumlayanlara dava

BDDK’nın Bloomberg’te yayınlanan “ekonomik kriz ve döviz” haberi hakkındaki şikayetinin ardından aralarında haberi yapan Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’ın da bulunduğu 38 kişi hakkında dava açıldı


Bloomberg’te 2018’de yayınlanan “ekonomik kriz ve döviz” haberiyle ilgili, aralarında haberi yapan Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’ın da bulunduğu 38 kişi hakkında hapis istemiyle dava açıldı.

Türk Lirası’ndaki ani değer kaybının Türkiye bankaları üzerindeki etkisini yansıtan haber nedeniyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) şikayeti üzerine savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, iki muhabire “Devletin ekonomik düzen ve istikrarını zayıflatmaya çalışılması” suçlamasıyla, 2 ile 5 yıl arasında hapis istemiyle dava açıldı.

BDDK’nın sadece haberi yapan iki muhabiri değil, haber hakkında ve sosyal medyada haberin altına yorum yapan kişiler hakkında da şikayette bulunması üzerine, bu kişilere de dava açıldı.

Hakkında dava açılanlar arasında Mustafa Sönmez, Merdan Yanardağ, Gazi Kozanoğlu, Sedef Kabaş Yirmibeşoğlu gibi isimler de bulunuyor.

İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen davanın ilk duruşması 20 Eylül’de Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek.

Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Micklethwait ise sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Haber değeri taşıyan olayları adil ve doğru bir şekilde haberleştiren muhabirlerimize karşı açılan davayı kınıyoruz. Onları destekliyoruz ve bu sıkıntılı dönem boyunca da destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.