“Erdo-Gone!, İnşallah, Maşallah” dergi kapattırdı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş tarafından yayımlanan 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi’ni Erdoğan’a dair bir duvar yazısına yer vermesi nedeniyle kapattı ama bu da yetmemiş olacak ki dergiden sorumlu üç isim hakkında suç duyurusunda bulunulacağı da açıklandı…


İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş tarafından yayımlanan 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi’ni kapatıldığını açıkladı. Nedeni: “Erdo-Gone!, İnşallah, Maşallah” yazılı bir duvarın önünde duran bir kedinin çekilmiş fotoğrafı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada “Kültür A.Ş. tarafından yayımlanan 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisi, son sayısındaki akıl ve iz’andan yoksun içerik sebebiyle kapatılmıştır. Derginin içerikten sorumlu Yayın Koordinatörü, Yazı İşleri Müdürü ve editörünün iş akitleri feshedilmiştir. Seviyesiz, saygısız ve provokatif içerik ile ilgili sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacaktır” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise şu açıklamayı yaptı: “Maalesef çok üzücü  bir olay olarak gördüm. Üzüntüm şudur ki 2004 göreve başladığımdan bugüne zaman zaman, son dönemlerde ise belediye ve şahsım üzerine ciddi bir provokasyon var. Hedefe konulduk, anlamak mümkün değil. Dergide gördüğümüz bu olay yenilir yutulur bir olay değil. Tamamen adilik ve ahlaksızlık. Tabiki suç duyurusunda bulunularak gereği yapılacak, iş akitlerini feshedip dergiyi kapattık.”

Söz konusu dergi kapattıran fotoğraf, yönetmenliğini Ceyda Torun’un üstlendiği ve 2016 yılı !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde prömiyerini gerçekleştiren Kedi adlı belgesel filmden bir kare.