Sansür Gündemi: 15-21 Kasım 2023

Dünya Hapisteki Yazarlar Günü vesilesiyle Çomak ile söyleşi, Reber Dosky sınır dışı edildi, duruşmalar, gözaltılar, disiplin cezaları, hedef göstermeler…. 15-21 Kasım sansür gündemini sizler için derledik


Çomak: Adalet yaygın bir söylenti ama burada aslı astarını gören yok: (15 Kasım) Nedim Türfent, bu yılki Dünya Hapisteki Yazarlar Günü’nde Susma Platformu için 29 yıldır özgürlüğünden mahrum bırakılan şair İlhan Sami Çomak ile adalet, tahliyesinin engellenme süreci ve şiirlerini konuştu.

Reber Dosky, Türkiye’de üç gün gözaltında kaldıktan sonra sınır dışı edildi: (16 Kasım) Hollandalı-Kürt gazeteci, yapımcı ve yönetmen Reber Dosky, 8 Kasım’da yeni çalışması için geldiği Türkiye’de gözaltına alındı, Urfa’daki Geri Gönderme Merkezine (GGM) götürüldükten sonra sınır dışı edildi.

İstinaf rapçi Murda’ya verilen cezayı bozdu: (16 Kasım) Geçen yıl şarkılarındaki ifadeler sebebiyle “uyuşturucu madde kullandırmaya özendirdiği” gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Murda’nın cezasını istinaf mahkemesi bozdu.

‘Sê jinên azad’ davası ertelendi: (16 Kasım) Müzisyen Şilan Dora’nın seslendirdiği “Sê jinên azad” şarkısı nedeniyle “suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla yeniden yargılandığı davanın duruşması ertelendi.

Şair Fadıl Öztürk ve eşi Berrin Bicek Öztürk’e sosyal medya paylaşımlarından gözaltı: (18 Kasım) Öztürk çifti, sosyal medya paylaşımları sebebiyle sabah İzmir’deki evlerine yapılan baskında gözaltına alındı, savcılıktaki ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar.

Kocatepe Camii’nde çekim yaptıkları için yargılanan yönetmen ve model beraat etti: (20 Kasım) Ankara Kocatepe Camii’nde yaptıkları fotoğraf çekimi sebebiyle “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” isnadıyla yargılanan yönetmen ve model beraat etti.

RTÜK’ten 7 kanala ceza: (20 Kasım) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, izlenme raporları doğrultusunda 7 kanalda yer alan toplam 11 içeriğe idari para cezası uyguladı.

Pervin Chakar: Anadilimde şarkı söylemek en büyük hakkım ve bunun için kimseden izin almayı düşünmüyorum: (20 Kasım) CHP Genel Başkanı Özel Kürt soprano Pervin Chakar’ın konserine katıldı. Özel’in hedef gösterilmesinin ardından Chakar, sosyal medyadan “Yaptığım sanat siyaset üstüdür. Değerlerimiz, kültürümüz, dilimiz, sanatımız biz Kürtlerin ve benim kırmızı çizgimizdir. Kapımız herkese, her düşünceye açıktır. Irkçı ve hakaret dolu sözlere sanatımla cevap vermeyi yeğliyorum. Çünkü her şey gelip geçicidir ama sanat daima kalıcıdır.” dedi.

Sincan Cezaevi’nde şarkı ve halaya disiplin cezası: (20 Kasım) Ankara Sincan Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde “Lê Amedê” şarkısı eşliğinde halay çeken 14 mahpusa disiplin cezası verildi.

Sanatçı Ferhat Tunç hakkında kırmızı bülten çıkarılması talebi: (21 Kasım) Binali Yıldırım’a “hakaret” ettiği iddiasıyla Büyükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Tunç hakkında Adalet Bakanlığı’nın kırmızı bülten çıkarılmasını talep ettiği öğrenildi.

Tutuklu yazar Sadık Aslan’ın tahliyesi ikinci defa ertelendi: (21 Kasım) İkinci defa tahliyesi ertelenen tutuklu yazar Sadık Aslan’ın avukatı Özge Akyüz, erteleme kararı için “Somut dayanaktan yoksun, keyfi ve subjektif değerlendirmeler içeriyor” dedi.