Sincan Cezaevi’nde şarkı ve halaya disiplin cezası

Ankara Sincan Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde “Lê Amedê” şarkısı eşliğinde halay çeken 14 mahpusa disiplin cezası verildi


Mezopotamya Ajansı’nda yer alan Mehmet Aslan imzalı habere göre Sincan 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan 14 kişiye, Kürtçe şarkı eşliğinde halay çektikleri gerekçesiyle disiplin cezası verildi. Cezaevi Disiplin Kurulu tarafından açılan soruşturmada mahpusların söyledikleri şarkılar ve halay çekmeleri suçlama konusu yapıldı. 

“Kurul, şarkıyı, ‘Örgütsel dayanışmayı artırıcı kelimeler ile suç oluşturan unsurları öven ve olumlu hareket olarak algılanmasını sağlayan, örgütün amacı doğrultusunda gerçekleştirilen eylemleri övdüğü’ şeklinde değerlendirdi.”

Bununla birlikte, Kurul şarkı ve halay esnasında slogan atıldığını iddia ederken, incelenen havalandırma kameraları ya da mahpusların beyanlarında slogan atıldığına dair bir delile rastlanmadı. Sadece gardiyanların beyanlarına dayanarak slogan atıldığı suçlama gerekçesi yapıldı ancak somut bir delille desteklenmedi. 

“Kurul, soruşturma sonucunda 31 Ağustos’ta tutsakların haberleşme ve iletişim hakları kapsamında yer alan mektuplarına ve aileleriyle yaptıkları görüşmelere bir ay boyunca yasaklama kararı verdi.” Karara önce, Ankara Batı 1. İnfaz Hakimliği’ne 4 Eylül’de yapılan başvuru ile itiraz edildi. Hakimliğin 24 Ekim’de mahpusların talebini reddetmesi üzerinde itiraz Ankara Batı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşındı. Mahkeme, 10 Kasım’da kararı onayladı.