Reber Dosky, Türkiye’de üç gün gözaltında kaldıktan sonra sınır dışı edildi

Hollandalı-Kürt gazeteci, yapımcı ve yönetmen Reber Dosky, 8 Kasım’da yeni çalışması için geldiği Türkiye’de gözaltına alındı, Urfa’daki Geri Gönderme Merkezine (GGM) götürüldükten sonra sınır dışı edildi


Bianet’in Villa Media haberine referansla aktardığı habere göre Dosky’nin gözaltı gerekçesi “terör faaliyetleri ile bağlantılı” olmak olarak gösterildi. Dosky, GGM’deki işkence, kötü muamele ve insanlık dışı koşullardan bahsetti. Nedim Türfent ve Tuğçe Yılmaz imzalı Bianet haberinde ise maruz bırakıldığı işkenceyi anlattı:

“Faslı bir göçmeni bir akşam üzeri sırf biriyle tartıştığı için alıp buzdolabına koymak üzere götürdüler ve sabaha kadar buzdolabında beklettiler. Ertesi sabah sayıma geldiklerinde bir kişi eksik çıkınca bize nerede olduğunu sordular, ben de onlara ‘Buzdolabında’ deyince çıkardılar ve onu bir daha yanımıza getirmediler. Merkezdeki göçmenler, buradaki en ağır işkencenin ‘buzdolabı işkencesi’ olduğunu söylüyor. Ben bunu GGM yetkililerine sorduğumda bana ‘Bunu yapmazsak akıllanmazlar’ diye yanıt verdiler.”

“Ben darp edilmedim; ancak çıplak arama işkencesine maruz kaldım. GGM’ye ilk götürüldüğümde eldiven taktılar ve benden soyunmamı istediler. Silah araması yapacaklardı, oysa zaten emniyette aranmıştım. Karşı çıkınca zorla arayacaklarını söylediler, buna tepki gösterdim ve kendim soyundum. Tamamen çıplak kalmamı istediler, ben de onlar utansın diye tamamen soyundum ve yine utansınlar diye bir süre giyinmedim.”

Dosky, tazminat ve ceza davası açacağını da ekledi.