Şair-gazeteci Muazzez Uslu Avcı’ya havalimanında gözaltı

Elazığ havalimanından gözaltına alınan Ötekilerin Gündemi yazarı şair Muazzez Uslu Avcı, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı


Ötekilerin Gündemi yazarlarından Seher Yeğin’in davetiyle, tarihçi Ayşe Hür ile birlikte İstanbul’dan Dersim’e gelen şair-gazeteci Muazzez Uslu Avcı, 8 Ekim akşamı, dönüş yolculuğu için bulunduğu Elazığ havalimanından gözaltına alındı. Havalimanında İstanbul uçuşunu beklerken hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Avcı, ifadesinin ardından ertesi gece serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek’ iddiasıyla açılan soruşturma kapsamında ifadesi alınan Avcı, serbest bırakıldıktan sonra Seher Yeğin’e konuştu. 

KÖTÜ ŞARTLARDA TUTULDUĞUNU BELİRTTİ

Avcı, Dersim’e gelene kadar ve gezi boyunca birkaç kez GBT kontrolü yapılmasına karşın, dönüş için uçağı bekledikleri sırada gözaltına alınmasına şaşırdığını ifade ederek, emniyetle adliye arasında geçirdiği bir günü şöyle anlattı: 

“Bir anonsla beni çağırdılar. ‘Halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek’ suçlamasıyla hakkınızda yakalama kararı var dediler. Gittik, birkaç kat aşağıda, buz gibi bir nezarethaneye attılar bir battaniyeyle. Hastayım ve birçok ilacım var. Sabaha kadar titredim. Sabah adliyeye götürüldüm. Ankara savcılığına SEGBİS bağlantısı gün boyunca yapılamadığı için ifade veremedim. Tekrar emniyete getirildim” 

Bu geliş gidişlerin uykusuzluğun da etkisiyle kendisini çok aşırı yorduğunu belirten Avcı, “Buna ben zulüm diyorum, bunun başka bir adı yok” şeklinde konuştu.

Avcı, 2017 yılındaki bir makalesi üzerine başlatılan soruşturmanın devam ettiğini belirtti.