Şair Ahmet Telli’ye 10 ay hapis cezası

Şair Ahmet Telli’ye 2017 yılında katıldığı basın açıklaması ve kendi kitabından okuduğu şiir nedeniyle “terör örgütü propagandası” suçundan 10 ay hapis cezası verildi. Ceza ertelendi


Şair Ahmet Telli’ye Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ulaş Bayraktaroğlu’nun Suriye’de öldürülmesinin ardından 11 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’daki Yüksel Caddesi’nde yapılan basın açıklamasına katıldığı gerekçesiyle dava açılmıştı. Telli’nin açıklamadaki konuşması ve “Dövüşen Anlatsın” kitabından okuduğu şiirle “terör örgütü propagandası” yaptığı iddia edilmişti.

MLSA’dan Sibel Yükler’in haberine göre Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, Telli’nin 8 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaaya karşı savunma yapan Telli, basın açıklamasına aydın sorumluluğuyla katıldığını söyleyerek, “Maksadım şiir okumaktı. Artık 26. basıma ulaşan Dövüşen Anlatsın kitabımdaki şiir ‘terör örgütü propagandası’ yaptığım iddia ediliyor. Bir aydın olarak toplumsal meselelerde daha önce de bulundum, bu benim görevim” dedi. Suçlamayı reddeden Telli, beraatini talep etti.

Mahkeme, Telii’ye “terör örgütü propagandası” suçundan 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmederek cezanın ertelenmesine karar verdi.