Sahne sanatları öğrencileri ve yazarlardan Boğaziçililere ‘yanınızdayız’ mesajı

Demokratik seçim hakları çiğnenerek rektörlerinin atama yoluyla belirlenmesine günlerdir itiraz eden Boğaziçi öğrencileriyle dayanışma içinde olanlar çoğalıyor. Öğrencilerin ifade özgürlüklerine, protesto haklarına ve direnişlerine yazarlardan ve sahne sanatları öğrencilerinden de büyük destek geldi. Tiyatro bölümü öğrencileri bildirilerinde “En uzun gecelerin de bir sabahı var” hatırlatmasını yaptı


Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atanmasına karşı tepkiler sürerken, “kayyım rektör istemiyoruz” diyen öğrencilerle dayanışma da büyümeye devam ediyor.

Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konservatuvar öğrencileri Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım sonrası başlayan direnişe destek vermek ve hukuksuzca yapılan gözaltılara ve tutuklamalara karşı durmak amacıyla, Sahne Sanatları Öğrenci İnisiyatifi adıyla bir araya geldi. İnisiyatifte bulunan 16 üniversiteden öğrenciler “En uzun gecelerin de bir sabahı var” diyerek sosyal medyada bildirilerini yayımladılar.

“EN UZUN GECELERİN DE BİR SABAHI VAR”

#AsağıBakmayacağız ve #DireneceğizVanyaDayı etiketlerini kullanan üniversiteler şöyle:

Okan Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Öğrencileri, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Öğrencileri, İstanbul Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Öğrencileri, İstanbul Aydın Üniversitesi Drama ve Oyunculuk Bölümü Öğrencileri, Anadolu Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Öğrencileri, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü Öğrencileri, DTCF Tiyatro, Maltepe Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü Öğrencileri, Kocaeli Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü Öğrencileri, Kadir Has Üniversitesi Tiyatro Bölümü Öğrencileri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tiyatro Bölümü Öğrencileri, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü Öğrencileri, Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Öğrencileri, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro ve Bale Bölümü Öğrencileri, Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü Öğrencileri ve Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalı Öğrencilerinin bir bölümü.

147 YAZARDAN DESTEK AÇIKLAMASI 

Boğaziçi öğrencilerinin kayyıma karşı ve tutuklanan arkadaşlarının özgürlüğü için sürdürdükleri eylemlere yazarlardan da destek geldi. 147 yazar “Aşağı Bakmayacağız” başlıklı bir basın açıklaması  yayımlayarak şunları söyledi: “Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektöre karşı anayasa güvencesindeki demokratik itiraz haklarını kullanan öğrenciler, öğretim üyeleri ve üniversite çalışanlarının uğradıkları hukuksuzluğu ve baskıları üzüntüyle ve tepki duyarak izliyoruz. Demokratik haklarını kullanan öğrencilere polisin yönelttiği ‘aşağı bak’ komutu, millet iradesini dilinden düşürmeyen iktidarın ülkeyi nasıl yönetmek istediği ve yurttaşlıktan ne anladığını açıkça ortaya koymaktadır.”

En üst kamu otoritelerince kullanılan nefret söyleminin, öğrencilerin terörist diye yaftalanmasının, hukuksuz gözaltıların ve polis şiddetinin Türkiye’nin ‘anayasal bir hukuk devleti olmaktan çoktandır uzaklaştığının yeni bir kanıtı’ olduğunu ifade eden yazarlar, “Bizler günlerdir direnenlerin ölü kelimelerin yükünü aldığını, dili canlandırdığını, tahakkümün pasını silip attığını, ülkenin önünde bin bir olasılıkla dolu yollar açtığını görüyoruz. Edebiyatçılar olarak bu şenliğe coşkuyla katılıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişin yanındayız. Zulme ve baskıya boyun eğmeyeceğiz. Aşağı bakmayacağız” dediler.

Destek açıklamasına imza atan yazarlar arasında Orhan Pamuk, Elif Şafak, Zülfü Livaneli, Ece Temelkuran, Ataol Behramoğlu, Ahmet Ümit, Ayhan Geçgin, Can Dündar, İhsan Oktay Anar, Aslı Erdoğan, Murathan Mungan ve Oya Baydar gibi tanınmış yazarlar yer alıyor.