RTÜK’ten yeni cezalar

RTÜK, NOW TV, Show TV, TELE 1, Flash Haber, TGRT ve TV 52’ye çeşitli gerekçelerle idari para cezası verdi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), televizyon kanallarına ceza vermeye devam ediyor. Show TV’de yayımlanan “Kızılcık Şerbeti” dizisine, usulsüz ürün yerleştirmesi gerekçesiyle idari para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Kuruldan yapılan yazılı açıklamaya göre vatandaşlardan gelen, “dizideki başörtülü kadınlara yaptırılan İsrail menşeli ürün reklamlarıyla ilgili “şikayetler üzerine inceleme başlatan RTÜK, 6112 sayılı yasada geçen “Ürün yerleştirmede, ürün veya hizmetlerin kiralanması veya satın alınması doğrudan teşvik edilemez ve ürüne aşırı vurgu yapılamaz” hükmününün ihlal edildiğine karar verdi.

NOW TV (eski adıyla FOX TV)  ana haber bülteninde “Çökmeköy” başlığı ile sunulan haberde yer alan bilginin “doğruluğu araştırılmadan çarpıtma ile verildiği” iddiasıyla idari para cezası verdi. Ayrıca kanal “Merve Yıldırım ile Benden Söylemesi” isimli programdan dolayı da ceza aldı.

RTÜK, TELE1’de yayınlanan “Gerçeğin İzinde” isimli tartışma programındaki ifadeler nedeniyle kanala “doğruluğa aykırı” yayından %2 para cezası verdi. TELE1’e ayrıca “milli duyguları incitecek” sözler sebebiyle de %2 para cezasına hükmedildi.

Flash Haber’de “Serbest Kürsü” programına katılan konuğun sözlerine istinaden “Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamaz” hükmü gerekçesiyle kanala 3 kez program durdurma ve üst sınırdan idari para cezası verildi.

RTÜK, mahkemenin verdiği yayın yasağına uymayan TGRT Haber ve “Cumhurbaşkanlığı kurumunu hedef göstererek eleştiri sınırlarını aşan yorumlar” gerekçesiyle de TV 52’ye de yaptırım uyguladı.