RTÜK ‘Üç Kuruş’ dizisine idari para cezası verdi

RTÜK, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun ve Roman Dernekleri Federasyonu’nun şikâyetleri üzerine Show TV’de yayımlanan “Üç Kuruş” dizisine idari para cezası verdi


Gazete Duvar‘ın haberine göre Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun ve Roman Dernekleri Federasyonu’nun Show TV’de yayımlanan Üç Kuruş adlı diziyle ilgili şikâyet başvurusu üzerinden dizideki Roman halkına yönelik söylemleri, “ayrımcı ve aşağılayıcı” olarak değerlendirdi. Kurul ayrıca, dizideki şiddet sahnelerinin, Romanların yaşamını kötü gösterdiğine karar verdi.

Habere göre RTÜK, dizideki “argo kullanımının yoğunluğu, kavga görüntülerinin sıklığı ile kadını aşağılayan ve güçsüz gösteren sahneleri” yasa ihlaline gerekçe gösterdi. Kurulun, “kadına şiddet/taciz” ve “karşılıklı şiddet” sahnelerinin, izleyicilerin söz konusu durumları normalleştirmelerine, içselleştirmelerine ve şiddetin gerçek dünyada yer bulmasına yol açacak bir etkiye sebep olabileceğine kanaat getirdiği ve yayıncı kuruluş Show TV’ye idari para cezası verdiği öğrenildi.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu RTÜK’ün idari para cezası vermesinin ardından yaptığı açıklamada, Romanlara yönelik “alkolik, kaba, suça meyilli, mafya, hırsız, küfürbaz, kapkaççı” gibi yaftalamalar barındıran dizinin birçok rahatsız edici sahnesi olduğunu dile getirdi. Purçu; “Roman vatandaşlarımızı ötekileştirici unsurlar içeren, ayrımcılığı ve kadına karşı şiddeti körükleyen bu dizinin oy birliği ile RTÜK tarafından yaptırıma tabi tutulması dolayısıyla başta uyarılarımızı dikkate alan RTÜK Üst Kurulu olmak üzere RTÜK Başkanı’na, RTÜK üyelerine, milletvekillerimize, Roman dernek temsilcilerimize ve ayrımcılığa karşı duyarlı olup bize destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Her ne olursa olsun konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.