RTÜK’ten Tele1’e “Merdan Yanardağ’ın sözleri” üzerinde 7 gün yayın durdurma cezası

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Merdan Yanardağ’ın 4 Soru 4 Yanıt programı ardından Tele1’e üst sınırdan idari para cezası ve 7 gün yayın durdurma cezası verdi. Cezasının gerekçesinin “toplumu kin ve düşmanlığa tahrik” ve “terörü övmek” olduğu ifade edildi


Merdan Yanardağ geçen haftalarda Tele1’de yayınlanan 4 Soru 4 Yanıt programında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Abdullah Öcalan ile yeni bir çözüm sürecine hazırlandığına dair görüşlerini paylaştığı bir program yapmış aynı zamanda tecrite dair hukuk dışılığa da değinmişti. 

Programın ardından sosyal medyada hedef gösterilen Yanardağ’a aynı zamanda “suçu ve suçluyu övmek” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla soruşturma açılmış, 26 Haziran’da Tele1 binasından gözaltına alınmıştı. Savcılık ifadesinin ardından “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla mahkemeye sevk edilen Yanardağ tutuklanmıştı.

Cumhuriyet ve Halk Partisi RTÜK üyesi İlhan Taşcı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda RTÜK’ün sözkonusu yayın sebebiyle Tele1’e 7 gün yayın durdurma ve üst sınırdan idari para cezası kestiğini duyurdu.