Aile Bakanlığı’ndan Netflix için sansür başvurusu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan Netflix filmiyle ilgili RTÜK’e sansür çağrısında bulundu


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Netflix’te, 9 Eylül 2020 itibariyle yayınlanmaya başlayacak olan ve 11 yaşındaki bir kız çocuğunu konu alan filme ilişkin RTÜK’e sansür çağrısında bulundu.

Bakanlık tarafından açıklamada, “Netflix isimli yayın platformunda, 9 Eylül 2020 itibariyle yayınlanmaya başlanacak olan ve 11 yaşındaki bir çocuğu konu alan bir filmle ilgili olarak aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması gereği duyulmuştur: Netflix, söz konusu filmin tanıtımında  ‘dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan’ bir çocuk tanımlanmasında bulunmuş, yine ‘çocuk filmi’ görüntüsündeki yapımı izlemek için abonelerine izleyici kitle yaşının 18 yaş ve üzeri olduğu bilgisini paylaşmıştır. Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, filmin, çocukların ihmal ve istismara açık hale gelmelerine neden olabileceği ve psikososyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyeceği değerlendirilmiştir. Konuya ilişkin gerekli tedbirlerin alınması ve filmin değerlendirilmesi için Bakanlığımız tarafından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na 20 Ağustos 2020 tarihi itibariyle resmî yazı ile talepte bulunulmuştur. Çocuklarımızın her hangi bir mecrada metalaştırılmasına, ihmal ve istismara açık hale getirilmesine karşı her daim mücadelemizi sürdüreceğiz” denildi.

Yönetmen Maïmouna Doucouré’nin çektiği Minnoşlar filminin 18 Ağustos’ta yayınlanan afişinde, 11 yaşındaki kız çocukları ‘twerk’ isimli dansı yaparken görülmüş ve afiş sosyal medyada pedofiliye özendirdiği gerekçesiyle tepki çekmişti.

Afişin konu kısmında ise “11 yaşındaki Amy, twerk yapan bir dans grubuna hayran kalır. Onlara katılmak umuduyla dişiliğini keşfetmeye başlayarak aile geleneklerine meydan okur” ifadelerine yer verilmişti. Tepkilerin ardından Netflix özür metni yayınlayıp, afişi değiştirmişti.