Cumartesi Anneleri yasağa direniyor

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in Cumartesi Anneleri’nin oturma eylemine bundan sonra Galatasaray Meydanı’nda izin verilmeyeceğini söylemesinin ardından basın açıklaması yapan Cumartesi Anneleri, 701. haftada da Galatasaray’da olacaklarını belirtti


Gözaltında kaybolan yakınlarının bulunması ve faillerinin ortaya çıkarılması için geçtiğimiz cumartesi 700. kez toplanan Cumartesi Anneleri’nin Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklanan oturma eylemine bundan sonra Galatasaray Meydanı’nda izin verilmeyeceğini söyleyen AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in ardından Cumartesi Anneleri İstanbul İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu talep eden Cumartesi Anneleri, 701. haftada da Galatasaray’da olacaklarını belirtti.
Cumartesi Anneleri adına ortak açıklamayı okuyan gözaltında kayıp yakını Maside Ocak, Galatasaray meydanındaki eylemlerine devam edeceklerini söyleyerek “Kayıplarımızı aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Bizler devletin güvenlik güçleri tarafından kaybedilenlerin arkadaşları, eşleri, dostları, anneleri, kardeşleri ve insan hakları savunucuları olarak 1995’te Galatasaray’a çıktık. Çünkü bizim yakınlarımız gibi herkesin gözü önünde gözaltına alınanlar vardı. Savcılar, ‘Türk polisi işkence yapmaz’ diyerek dosyalarımızı başlatmadan kapatıp biz aileler için hak arama yollarını kapatıyorlardı. Adalete ulaşamamamızın neticesinde Galatasaray’ı kendimize mekan ettik” dedi.

Geçen hafta polis müdahalesiyle dağıtılan eylemin ardından konuşan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İstiklal Caddesi gibi alanlarda bundan sonra Cumartesi Anneleri’nin yaptığı eylemlere artık izin verilmeyeceğini söylemişti. Çelik, “Sayın genel başkanımızın genel başkanlığı döneminde o annelerin kabul edilmesiyle son yaşanan müdahale arasında bir çelişki yok. Evladını kaybetmiş bir annenin acısı karşısında boynumuz kıldan incedir. Fakat gelinen noktada zaman içerisinde bizim gözlemlerimize göre 2010 yılında itibaren burası terör örgütlerinin ele geçirdiği bir platform oldu.
Belli kesimlerin burayı kara propaganda merkezi haline getirmesine karşı gereken tedbirlerin alınması gerekiyordu. Zaten görüntülere bakınca bunu görüyorsunuz.

Annelerin acısını istismar ederek terör propagandası yapmasına müsaade edilmeyecektir. O alan bundan sonra böyle bir iş için kullanılmayacaktır. İstiklal Caddesi gibi yerlerde bu tür eylemlere müsaade edilmeyecektir. Bu tür yerlerde eylem yapmak isteyen AK Parti bile olsa müsaade edilmeyecektir” demişti.