Şirin Payzın’dan RTÜK cezasına tepki

Gazeteci Şirin Payzın, Halk TV’de yayınlanan “Sözüm Var” programına RTÜK tarafından verilen program durdurma cezasına tepki gösterdi


Gazeteci Şirin Payzın, Halk TV’de Levent Gültekin ve Murat Sabuncu ile birlikte hazırlayıp sunduğu ‘Sözüm Var’ programına Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilen yayın durdurma cezasını, sosyal medya hesabından yayınladığı bir video konuşması ile kınadı.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile karara tepki gösteren Şirin Payzın, RTÜK tarafından verilen beş program durdurma cezasına karşın haklarını hukuk yoluyla arama yoluna gittiklerini ancak bunda başarılı olamadıklarını, üç hafta boyunca programlarının yayınlanmayacağını belirtti.

“Bu ceza biz gazetecilere verilmedi, aslında bu, seyircilerimize verilmiş bir ceza. Sizlerin haber alma hakkına; sizlerin farklı sesleri, farklı yorumları, farklı isimleri dinleme hakkınıza kesilmiş bir ceza. Bu cezayı kınıyoruz ve reddediyoruz” şeklinde konuşan Payzın, “Türkiye’nin demokratik ve hukukun üstünlüğü olan laik bir cumhuriyet olması gerektiğine inanıyoruz ve bütün gazetecilik faaliyetlerimiz de bu konuyla çerçevelidir” dedi.

CHP İstanbu İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile yaptıkları programda sorularına karşılık Kaftancıoğlu’nun da muhalif siyasetçi olarak cevaplarını verdiğini belirten Payzın, “Ne biz ima yoluyla darbe konusunda herhangi bir laf ettik ne de onun ağzından böyle bir laf çıktı. İma yoluyla bize suç atfetmek konusunu kesinlikle reddediyoruz. Biz evrensel standartlarda gazetecilik yapıyoruz. Her türlü soruyu sorabileceğimiz, her türlü konuyu konuşabileceğimiz bir gazeteciliğe inanıyoruz” dedi.