Netflix: Filme değil fragmana sansür

Netflix, 11 Ekim’de yayınlamaya başlayacağı Breaking Bad: El Camino’nun fragmanındaki sansürün filmin genelinde olmayacağını açıkladı


Netflix Türkiye’nin Youtube kanalında yayınlanan Breaking Bad: El Camino filminin tanıtım fragmanında sigara görüntüsüne sansür uygulanmasının ardından Netflix’ten sansürün filmin geneline yansımayacağına dair bir açıklama geldi. 

Yeni internet yasasının uygulamaya girmesinin ardından geçtiğimiz günlerde RTÜK lisans başvurusu yapan Netflix, “Hedefimiz, üyelerimizin tercih ettikleri içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlarken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden etkin bir şekilde koruyabilmek” şeklinde muğlak bir beyanda bulunmuştu. Breaking Bad: El Camino filminin fragmanında yer alan sigara görüntüsünün Netflix Türkiye’de sansürlenmesine dair de bir açıklama yapan Netflix’ten bu kez de, ilk olarak 11 Ekim’de yayınlanacak El Camino filminin fragmanındaki sansürün filmin genelinde olmayacağı bilgisi geldi. Açıklamanın tamamı şöyle: 

“Tanıtım amaçlı fragmanların hassas olabilecek görüntüler içermesi durumunda, pek çok ülkede ilgili fragmanlar üzerinde ufak değişiklikler gerçekleştirebiliyoruz. Bunun amacı, söz konusu içeriği izlemeyi seçmediği halde ailesiyle birlikte Netflix’e gelecek yapımları gözden geçiren üyelerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılamak ve onların hassasiyetine saygı göstermek. Ancak bu yalnızca tanıtım amaçlı çalışmalarımızda başvurduğumuz bir yöntem. Üyelerimiz söz konusu içeriği 11 Ekim 2019 itibaren herhangi bir kesinti veya değişiklik olmaksızın izleyebilecek.”