Haftanın sansür gündemi

Ticaret Bakanlığı’ndan H&M’e reklam durdurma cezası, Mardin Artuklu Üniversitesi’nin Pervin Çakar konserine salon vermemesi ve RTÜK’ün LGBTİQA+ karakter içeren Netflix animasyonuna inceleme başlatması… 25 Temmuz – 1 Ağustos 2022 haftası sansür gündemini sizler için derledik


Ceylan Yayınları’nın iki kitabına toplatma kararı: (26 Temmuz) İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü, Ceylan Yayınları’ndan çıkan Kadın Devrimi ve Suruç’ta Kalanların Dilinden Kobanê’ye Gitmek isimli kitapların toplatılmasına karar verdi.

BirGün’ün haberine erişim engeli: (26 Temmuz) BirGün gazetesinde yayımlanan ve İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Yusuf Tülün’ün çocuklarının kamu kurumlarından ve belediyelerden ihale aldığına ilişkin haberlere erişim engeli getirildi.

8. Mersin Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı: (27 Temmuz) Mersin Valiliği, 8. Mersin Onur Haftası etkinliklerini 15 gün süreyle yasakladı.

ETHA’nın sitesine erişim yasağı: (27 Temmuz) Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Etkin Haber’in (ETHA) web sitesine bir haftada iki kez erişim engeli getirildi.

Ticaret Bakanlığı’ndan H&M’e reklam durdurma cezası: (28 Temmuz) Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, H&M firmasının “seçilmiş aile” reklamını durdurdu. Daha önce de gökkuşağı temalı ürünlere +18 sınırı getiren kurulun üyeleri arasında Barolar, Eczacılar ve Tabipler Birliği de var.

Mardin Artuklu Üniversitesi Pervin Çakar konserine salon vermedi: (1 Ağustos) Kürt sanatçı Pervin Çakar, repertuvarında Kürtçe eserler olduğu için Mardin Artuklu Üniversitesi’nin kendisine konser salonu tahsis etmediğini söyledi.

RTÜK’ten LGBTİQA+ karakter içeren Netflix animasyonuna inceleme: (1 Ağustos) Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, LGBTİQA+ karakterlere yer verdiği için yayından kaldırılması istenen Jurassic World Kretase Kampı isimli Netflix dizisi hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.