RTÜK’ün müzik kanallarına Sezen Aksu telefonu

RTÜK yönetiminin, müzik yayını yapan kanalları tek tek aradığı ve Sezen Aksu’nun “Şahane Bir Şey Yaşamak” adlı şarkısını yayımlamaları durumunda ağır yaptırımlarla tehdit ettiği bildirildi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yönetiminin, müzik yayını yapan kanalları tek tek aradığı ve Sezen Aksu’nun Şahane Bir Şey Yaşamak adlı şarkısını yayımlamaları durumunda ağır yaptırımlarla tehdit ettiği bildirildi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Şahane Bir Şey Yaşamak şarkısındaki “Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e” sözleri üzerinden hedef gösterilen Sezen Aksu için RTÜK devreye girdi. RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu’nun müzik yayını yapan kanalların yetkilileriyle görüşmeler yaptığı ve Aksu’nun şarkısını ilgili kanallarda yayımlanması durumunda ağır yaptırımlarla karşılaşabileceklerini ifade ettiği aktarıldı. Uslu’nun, Sezen Aksu’nun şarkısının yanında “millî ve manevi değerlere aykırı tüm şarkılar için” aynı talepte bulunduğu kaydedildi.

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu konuyla ilgili BirGün’e yaptığı açıklamada yapılan görüşmelerin “kanallar zarar görmesin diye” olduğunu dile getirdi. “Sezen Aksu’nun kamuoyunun gündemine gelen şarkısı ile alakalı bir uyarıda bulunduk” diyen Uslu’nun konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Katiyen ‘Sezen Aksu yayımlamayın’ diye bir talimatımız olmadı zaten hukuken böyle bir yetkimiz de yok. Şarkı incelemeye alındı, takdiri kuruluşların kendilerine ait olmak üzere mağdur olmamaları için tedbirli davranmaları konusunda ikaz ettik. Çünkü bu defa bir sorun tespiti varsa ve işlem yapmamız gerekecek, durup dururken kuruluşlar idari para cezaları ile muhatap olacaklar. Bu arada sadece bu şarkı ile de ilgili değil millî manevi değerler konusunda gerekli hassasiyeti korumayan tüm müzik parçalarının çalınmaması konusunda da genel bir ikazda da bulunduk. Biz yayın kuruluşlarını genelde önden uyarırız. Mağdur olmamaları için. Ama hiçbir yayının da yayımlanıp yayımlanmamasında karar bize ait değildir. Biz ikaz ettik, takdir medya kuruluşlarımızındır.”