Haftanın sansür gündemi

Soruşturma, darp, cumhurbaşkanına hakaret, gözaltı, yasak, para cezası, hedef gösterme… 10-17 Eylül haftasının sansür gündemini derledik


  • Müzisyen Mabel Matiz’e bir vatandaşın ihbarı sonucu Ya Bu İşler Ne? adlı klibinde “1 dolar kullanarak FETÖ’ye destek verdiği” iddiası ile soruşturma açıldı.

 

  • Ali Atay’ın yönettiği 2017 yapımı Ölümlü Dünya adlı filmi ekrana taşıyan ATV, filmde geçen “Dolar olmuş 4 lira” repliğini sansürledi.

 

  • RTÜK, P!nk’in Secrets adlı şarkısının klibini yayınlayan AS TV’ye “Homoseksüel nitelikte erotik dans figürlerine yer verildiği, söz konusu klibin çocukların ve gençlerin izleyebileceği saatte yayınlandığı ve bu durumun çocukları ve gençleri olumsuz etkileyebileceği” gerekçesiyle para cezası verdi.

 

  • Yeni Akit gazetesi, “Koç’un kitaplarını çocuklardan uzak tutun” başlıklı haberde Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Kız Çocuk Hakları Bildirgesi ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi kitaplarını hedef göstererek iki kitabın sansürlenmesi istemiyle Kültür Bakanlığı’nı “göreve” çağırdı.

 

  • FOX TV Ana Haber spikeri Fatih Portakal hakkında, HDP Milletvekili Barış Atay’ın rol aldığı Sadece Diktatör isimli oyunun yasaklanmasına ilişkin attığı tweet nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatıldı.

 

  • Doğan Medya Grubu’nun mart ayında Demirören Holding’e satılmasının ardından grupta işten çıkarma ve ayrılıklar sürüyor. Son olarak, Taha Akyol ile Mehmet Y. Yılmaz’ın Hürriyet gazetesindeki yazılarına son verildi. 

 

  • 3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin kötü çalışma koşulları sebebiyle Kadıköy’de ve Ankara’da düzenlenen eyleme müdahale eden polis, çok sayıda kişiyle birlikte, eylemi takip eden AFP fotomuhabiri Bülent Kılıç’ı da gözaltına aldı.

 

  • Doğan Medya’nın basılı yayınına 2014 yılında, internet yayınına da 2016 yılında son verdiği Radikal gazetesinde 20 Mayıs 2013’te girilen “Demirören’e suçlama: Rum işadamı Arşimidis’i öldürdü!” başlıklı haberin medya grubunun Demirören Holding’e satılmasının ardından bir süre daha sitede kaldığı ve daha sonra silindiği anlaşıldı.

 

  • TÜYAP tarafından 25-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Diyarbakır 6. Kitap Fuarı’nın afişlerinde, daha önceki afişlerde kullanılan Kürtçeye yer verilmedi.