RTÜK’ten ‘Medya Mahallesi’ne yayın durdurma ve para cezası

RTÜK, Ayşenur Arslan’ın Türk Mukavemet Teşkilatı’na yönelik sözleri nedeniyle Halk TV’ye yüzde beş idari para cezası, programa ise beş kez yayın durdurma cezası verdi


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ebubekir Şahin’in 9 Şubat’ta inceleme başlatıldığını açıkladığı Ayşenur Arslan’ın Halk TV’deki Medya Mahallesi programıyla ilgili olarak 16 Şubat’taki haftalık toplantısında karar aldı. Üst Kurul, Halk TV’ye yüzde beş idari para cezası ve beş kez program durdurma cezası verdi.

Kararı RTÜK’ün Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) üyesi İlhan Taşçı Twitter hesabından duyurdu ve kararın oy çokluğuyla alındığını belirtti.

NE OLMUŞTU?

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Twitter hesabından yaptığı açıklamada; Ayşenur Arslan’ın Halk TV’de sunduğu Medya Mahallesi programına “Türk Mukavemet Teşkilatı’na yönelik sözlerle ilgili inceleme başlatıldığını” duyurmuştu.

Şahin, “Halk TV’deki Ayşenur Arslan’ın sunduğu programda; Kıbrıs Türkünün onuru ve bağımsızlığı için mücadeleler veren Türk Mukavemet Teşkilatı’na yönelik sözlerle ilgili inceleme başlatılmıştır” ifadelerini kullandığı açıklamasının yanında Ayşenur Arslan’ın sözlerini içeren videosunu da paylaşmıştı. Bahsi geçen videoda Arslan şu sözleri sarf ediyordu:

“Halil Falyalı kendini, TMT Türk Mukavemet Teşkilatı’nın üyesi olarak tanıtırdı. Türk Mukavemete Teşkilatı adada, yakın hinterlandında suikastlarla bilinen, illegal diyelim, yarı resmî bir oluşumdu.”