Ressam Ali Zülfikar tablosunun sansürlenmesi olayını mahkemeye taşıdı

Ressam Ali Zülfikar, iki yıl önce Linz’de açtığı sergide Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirel bir şekilde tasvir ettiği ‘Made in Turkey’ eserinin Linz Belediye Başkanı Faust tarafından sansürlenmesini mahkemeye taşıdı


Ressam Ali Zülfikar, iki yıl önce Almanya Linz’de açtığı sergide AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirel bir şekilde tasvir ettiği Made in Turkey eserinin Linz Belediye Başkanı Hans Georg Faust tarafından sansürlenmesini mahkemeye taşıdı.

Yeni Yaşam’da yer alan habere göre iki yıl önce yaşadığı bu haksızlığı, ilgilenecek avukat bulamadığı için ancak yargıya taşıyabildiğini belirten Ali Zülfikar, “Sansüre uğrayıp, bu konuda açılan davalar var mı diye baktığımda çok az örnek bulabildim. Bu durumun toplum vicdanı ve sanatçı onurunu rencide eden, anayasanın temel dayanaklarına bir politikacının müdahelesiydi. Bu konuda yaşananlara duyarsız kalamazdım” diye belirtti. Zülfikar, avukatı aracılığıyla dava başvurusunda bulunduklarını ve talebin kabul edildiğini söyledi.

“TÜRKİYE’DEN BAĞIMSIZ DEĞİL”

Sansür kararının Belediye Başkanı Faust’un kendi kararı olduğunu ancak Türkiye’den bağımsız olmadığını belirten Zülfikar, “Belediye başkanı açıklamasında, ‘Ben, Kürtler ve Erdoğan taraftarlarının karşı karşıya gelmesinden çekindiğim için bu resme sansür uyguladım’ demişti” diye aktardı. Bu kararın sadece kendisine karşı alınmış bir karar olmadığını kaydeden Ali Zülfikar, “Sergiye gelip sansürlenen eseri görmek isteyen sanatseverleri ‘ya bu eseri tekrardan ters çevirirsiniz ya da burayı terk edersiniz’ diyerek tehdit etmişti” hatırlatmasında da bulundu. “Bir sanatçı için ‘sansür’ kabul edilemez bir durumdur, sanatçının ruhunu derinden yaralar. O yüzden sanatçılar kendi anayasal haklarını kullanmaktan çekinmemelidir” diyen Zülfikar sözlerine “Her geçen gün politikacılar sanatçılara müdahale ediyor, sanatın özgürlüğü tartışılır hale geliyor. Bu yüzden bu davayı açtım” diye devam etti.

“DAVAYI GERİ ÇEKMEYECEĞİM”

Açtığı davaya karşı tarafın itiraz ettiğini belirten sanatçı, “İkinci ayın beşine kadar bize süre verilmiş durumda. Davayı geri çekmeyeceğim” dedi. Üç nedenden ötürü davasında ısrarlı olduğunu ifade eden Ali Zülfikar, “Birincisi işim sansüre uğradı, ikincisi serginin açılışında yer alanlar belediye tarafından tehdit edildi, üçüncüsü ise serginin kamuoyuna duyurusu engellendi, gazetecilerin işini yapması engellendi. Dolayısıyla belediye başkanının anayasanın temel maddelerini ihlal ettiği, görevini kötüye kullandığı sabit. Tüm bu nedenlerden dolayı davamı geri çekmeyeceğim. Belediye Başkanı Faust kamuoyu önünde sansür nedeniyle özür dilemelidir” diye konuştu.