Ravza Kavakçı haberlerine erişim engeli

AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı bursla ABD’ye gitmesine ve İBB’den aldığı maaşa dair haber ve sosyal medya paylaşımlarına erişim engeli getirildi


AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) işe girdiği gün, İBB’den verilen bursla ABD’ye gönderilmesine ve bu sırada almış olduğu maaşa dair haber ve sosyal medya paylaşımlarına mahkeme kararıyla erişim engeli getirildi. Ravza Kavakçı Kan’ın İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği ‘ne şikayetiyle “itibar zedeleyici, kişisel haklara saldırı” gibi gerekçelerle Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından erişime engellenen haber linkleri arasında Sol Haber, Bakırköy gazetesi ve Halk TV’nin haberleri ile Ekrem İmamoğlu’nun İBB’nin resmi websitesinde yayınlanan açıklaması da yer alıyor. 

İBB kaynaklarına göre, 16 Aralık 2008’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Metro İstanbul A.Ş’de İnsan Kaynakları Uzmanı olarak işe giren Ravza Kavakçı Kan, işe girdiği gün İBB tarafından verilen bursla ABD’ye “siyaset doktorası eğitimine” gönderildi. Beş yıllık doktora süresince Ravza Kavakçı Kan’a asgari ücretin bir buçuk katı maaş ödendiği belirtildi. İBB ile sözleşmesine göre 6 yıl 8 ay mecburi hizmet yapma şartı getirilen Kavakçı, 2 Eylül 2013’te ABD’den döndü.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise “Ravza Kavakçı elektrik mezunuyken, Metro A.Ş tarafından ABD’ye siyaset doktorası yapması için gönderilmiş. Buna karşılık 4 yıl 11 ay mecburi hizmet tanımlanmış ama bunu tamamlayamadan milletvekili olmuş. Dolayısıyla şu an kuruma bu anlamda bir borcu var. Sözleşme gereği hizmet etmesi gereken dönemi, kuruma hizmet olarak verememiş” açıklaması yapmıştı.