Prof. Ercan Habertürk’ün deprem açıklamalarına sansür uyguladığını söyledi

Profesör Ercan Habertürk’te katıldığı canlı yayında İzmir’de peş peşe yaşanan depremlere ilişkin bilgi verirken kanal tarafından sansüre uğradığını belirtti


İzmir’de 1 Şubat 2021’de art arda gerçekleşen depremlerle ilgili olarak jeofizik profesörü ve deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan aynı gün Habertürk TV’nin canlı yayınına katıldı. RS FM’de yayınlanan Atilla Güner’le Akşam Postası‘na yaptığı açıklamada Ercan; Habertürk’teki telefon bağlantısı sırasında sözlerinin yarıda kesildiğini ve sansüre uğradığını belirtti.

Hülya Hökenek’in Habertürk TV’de sunduğu Gün Ortası adlı programa telefonla bağlanan Profesör Ercan depremle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasının bir yerinde “Merkezi yönetim ve İzmir’in Büyükşehri ve yerel yönetimler ne yazık ki kentsel dönüşüme aykırı olarak bana göre kent suçu işleyerek İzmir’in beslenme alanları olan Karşıyaka, Çiğli, Bostanlı, Mavişehir, Menemen, Bayraklı ve aynı zamanda Bornova kesimlerini yapılaşmaya açmışlardır. Bu kente karşı işlenmiş bir suçtur, açıkça söyleyeyim” dedi.

Ercan’ın sözlerinin hemen ardından Hökenek, “Çok çok teşekkür ediyorum hocam. Net anlaşıldı hem uyarılarınız hem de çıkardığınız risk haritası” diyerek Ercan’ı yayından aldı.

PROFESÖR ERCAN SANSÜRE UĞRADIĞINI SÖYLEDİ

Daha sonra Atilla Güner’in Akşam Postası adlı radyo programına katılan Profesör Ercan sansüre uğradığını ifade etti:

“Meles ve Gediz ırmaklarının çatalağzı kısımlarını imara kim açtı? Kentsel dönüşüm sadece yapılaşma olayı değildir. Kenttin kendi kendini besleyeceği tarım alanları olur. İzmir’in iki tane büyük tarım alanı vardır; kendi kendisini besleyen birisi Bayraklı-Bornova Ovası, diğeri de Gediz deltasıydı. Buraları yapılaşmaya açan Ankara, yani Bayındırlık ve İskan Bakanlığı. Buralarda imarı planlayanlar da yerel yönetimler. 78 kilometre ileride bir deprem oluyor Bayraklı’yı yıkıyor. Kim yaptı bu evi? Şu müteahhit yaptı. Vurun kelepçeyi atın içeriye. Herkes başı sorgulamıyor da en sondaki kişiyi sorguluyor, yakalayabildiğini içeriye atıyor. ‘Suçlu, ayağa kalk’ dediğin zaman Bayındırlık ve İskan Bakanı’nın ayağa kalkması gerekiyor. Biz bu işlerin çözümünü bir türlü bulamıyoruz. Kimi kime şikayet edeceksin gibi bir pozisyona geldik.

Ben bunu bugün bu şekilde Habertürk’te anlatıyordum, pat diye kestiler, sansüre uğradım. Demek ki bu işin failini bulunmak istenmiyor. Paldır küldür programı kestiler. Program gayet güzel gidiyordu aslında. Sosyal medya bu meseleye tepki gösterdi. Bunu ilk defa yaşamıyorum. Daha önce TRT 1’de ‘Deprem vergileri ne oldu?’ diye sorguladığımda, ki ilk sorgulayan benim, o zaman da kesmişlerdi. Doğruyu araştırmak ve doğruyu konuşmak çok zor.”