Basılamayan gazeteler “mücbir sebep” kapsamında

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü Kontrol Hizmetleri Müdürlüğü, İlan ve reklam gelirlerinin basılan ve basılamayan gazeteler için ayrı ayrı değerlendirileceğini açıkladı


Koronavirüs salgını nedeniyle gazeteler basılıyor ancak satılamıyor. 11 Mart’ta ilk vakanın açıklanmasından bugüne gazete tirajları yüzde 25 oranında düştü. Geçtiğimiz hafta açıklanan sokağa çıkma yasağıyla beraber gazeteler balyalar halinde geri dönüşüme gitti. Basın meslek örgütleri, yayın yönetmenleri ve gazeteciler sorunun bir an önce çözülmesi gerektiği görüşünde hemfikirler.

BASIN İLAN KURUMU NE PLANLIYOR?

Bu konuyla ilgili Evrensel Gazetesi Editörü Gözde Tüzer Basın İlan Kurumu yetkilileriyle görüştü. Yetkililer koşullar göz önüne alınarak basılamayan gazetelerin mücbir sebep kapsamında değerlendirileceğini söyledi.

MÜCBİR SEBEP SAYILACAK

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü Kontrol Hizmetleri Müdürlüğünden aldığımızdan bilgiye göre; hafta sonu basılamayan gazeteler mücbir sebep kapsamında değerlendirilecek. İlan ve reklam gelirleri ile ilgili ise; basılı gazeteler için ayrı, basılamayan gazeteler için ayrı çalışmalar yürütülecek. Yetkililer bu kararın “3 gün basılmayan gazeteler 4. gün ilan ve reklam gelirlerini kaybeder” maddesini kapsamayacağını belirtti.