‘Dünya Mülteciler Günü’ etkinliğine engel

Muğla’nın Datça ilçesinde LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında düzenlenen ‘Dünya Mülteciler Günü’ etkinliğinde polis, film gösterimine ve ardından yapılması planlanan sunuma engel oldu


BirGün‘den Kadriye Bakşi’nin haberine göre, Muğla’nın Datça ilçesinde ilk kez düzenlenen LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında, 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü etkinliği düzenlendi. Etkinlik için Afganistanlı bir mültecinin kaçış hikâyesini konu alan Flee adlı filmin gösterimi, ardından Mülteci Hakları Merkezi’nden Avukat Sinem Uludağ Gök ile mülteci sorunları ve ırkçı kampanyalar hakkında bir sunum yapılması planlanıyordu.

Habere göre katılımcılar etkinliğin yapılacağı Bülent Ecevit Kültür Merkezi binası önünde toplanırken, polis merkezin kapılarını kapattı ve etkinliğe engel oldu. Etkinlik engeline gerekçe olarak da Datça Belediye Başkanı’nın etkinlikten haberdar olmadığı ve Datça Kaymakamlığı’ndan izin alınmadığı sunuldu. Etkinliğe katılan kişiler 21 Haziran’da saat 11.00’da Datça Adliyesi önünde buluşup suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.