Parodi video çeken YouTuber Porçay’a 4 yıl 2 ay hapis cezası

“Porçay” adlı sosyal medya fenomenine ‘uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirmek’ suçlamasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Porçay’ın avukatı Ali Gül, 2018 senesinden beri mahkemeye her şeyin şaka ve parodi olduğunu anlatmaya çalıştıklarını söyledi


YouTube’da çektiği parodi videolarıyla tanınan ‘Porçay’ kullanıcı adlı sosyal medya fenomenine, 2018 yılında rap müzisyeni Ezhel ile ilgili çektiği bir parodi videosu için ‘uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını özendirmek’ suçlamasıyla 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Karar sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan Porçay, “Yaptığım Ezhel parodisi yüzünden bugün hakim hakkımda 4 yıl 2 ay hapis cezasına karar verdi. Olayın gerçekliğini hala idrak edebilmiş değilim bu yüzden üzerinde konuşmam doğru olmaz, yakında geçirdiğim süreci bir videoda anlatacağım” ifadelerini kullandı.

İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Porçay’ın çektiği ‘Ot İçiyorum’ başlıklı parodi video nedeniyle 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. Sosyal medya fenomeni, bu suçlamayı kesinlikle kabul etmediğini ve kararı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını ifade etti.

“İKİ SENE BOYUNCA MAHKEMEYE ŞAKANIN ŞAKA OLDUĞUNU ANLATMAYA ÇALIŞTIK”

Porçay’ın avukatı Ali Gül, 2018 senesinden beri mahkemeye her şeyin şaka ve parodi olduğunu kanıtlamaya çalıştıklarını, çekilen videodan çıkarılan sonucun Türkiye şartlarında bile kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Avukat Gül’ün yaptığı açıklama şu şekilde:

“Porçay, bugün sürekli ot muhabbeti yapılan Türkçe rap şarkılarla dalga geçtiği, açıklamasında ‘Uyuşturucunun rap müziklerde gösterilmeyen yönünü göstermeye çalıştığı’ yazan ‘Ot İçiyorum (Ezhel parodi)’ isimli hiciv videosu nedeniyle 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı. 2 sene boyunca mahkemeye bir şakanın şaka olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu kadar bariz bir hicvi ne savcı ne hakim anlamadı. Hakim’e Ezhel’i iki duruşmada anlatabildik, Hürriyet’ten haber sunduk.

“HAKİM ‘İSTİNAFTA DÜZELTİRLER’ DEDİ”

Son duruşmada videoyu tekrar izledik. Savcı ‘Böyle eleştiri mi olur’ dedi? Hakim kararı açıkladıktan sonra isyan ettik. Biz bariz bir beraat kararı olduğunu sanıyorduk. Bir insan şarkılardaki uyuşturucu kullanımıyla dalga geçtiği için uyuşturucu kullanımını özendirmekten hapis cezası alabilir mi? Böyle bir saçmalık nasıl olur? Oldu ama. Hakim, kararından pişman oldu kararı verdikten sonra. ‘İstinafta düzeltirler zaten öyleyse’ deyip bize hala ‘Haddime değil ama bence istinafa giderken dosyaya şunları da ekleyin’ dedi. Be adam sen hakimsin, sen versene kararı? İnanılmaz gerçekten. Utanç verici bir karar. Bugün şarkılardaki uyuşturucu kullanımını alay ederek, mizah yaparak eleştirdiği için bir kişi 4 yıl 2 ay hapis cezası aldı. Yazıklar olsun böyle hukuk düzenine.”

EZHEL: KELİMELER KİFAYETSİZ

Rap müzisyeni Ezhel de, sosyal medya fenomeni Porçay’ın hapis cezası alması üzerine sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak “kelimeler kifayetsiz” yazdı.